Jak se stavíte ke snahám vybudovat poblíž J.Hradce úložiště jaderného odpadu?

Naší vizí je, vytvořit z Jindřichohradecka takové místo pro život, které by se pro mnoho slušných lidí stalo prvním či druhým domovem. Mít za humny atomovou skládku, kromě Dany Drábové, asi moc dalších lidí do J. Hradce nepřiláká.

Nemáme u nás žádný větší průmysl a zdrojem obživy jsou spíš služby. Prodáváme naše konkurenční výhody, kterými jsou dobré a zdravé životní prostředí, klid, relaxace, turistika, historie, kultura, umění, vzdělávání atd.

Tyto naše hodnoty a konkurenční výhody bychom měli dále rozvíjet. Aby lidé vydělávali peníze v průmyslovějších městech, ale odpočívali a hledali útočiště v klidu a bezpečí našeho regionu. K tomu jaderné úložiště moc nepřispívá.

Nutno si uvědomit, že i když pomineme riziko samotného materiálu, tak se jedná o vykopání tisíců tun hlušiny z chodeb, manipulaci s tím, povrchové i podzemní překladiště, manévry se zabezpečením transportů, negativní publicita pro celý region České Kanady.

Navíc ten materiál zde uložíme na miliony let. Nemáme moc velké iluze o pečlivosti při přípravě takových projektů, kde je potřeba se odpadu někam zbavit. Dnes všem chybí lidé a odborníci. Za posledních sto let se věda obrovsky pohnula dopředu, za pár let možná někdo najde způsob využití a z úložiště se stanou opět doly a z rybníkářské zeleno modré oblasti se může stát Ostravsko.

Pokud tedy město nebude řešit životní otázku přežití, nemělo by reflektovat na sumy peněz, kterými jsou samosprávy motivovány, nechat si na svém území něco podobného postavit, ale mělo by být proti tomu.

A pokud by k něčemu takovému mělo dojít, měli by to rozhodnout občané celého regionu v referendu po předchozí vyčerpávající diskusi.
Studium této problematiky lze začít třeba zde.

Zpátky na nejčastěji pokládané otázky se vratíte tudy.

Tagy:
Jarda Chalupský

46 let, podnikatel, ekonom, odborník na strategické řízení, zavádění změny a řízení kvality, nestraník, Jindřichův Hradec IV + člen Výboru pro rozvoj města

V Jindřichově Hradci jsem se narodil, vystudoval Gymnázium V.Nováka, následně pak hradeckou Fakultu Managementu, kde jsem tři roky vyučoval jako odborný asistent. Následně jsem pracoval v nadnárodní korporaci v Praze a na ústředí ve Spojených státech. Nyní podnikám v Jindřichově Hradci, Pelhřimově a Praze s 15ti letou zkušeností v maloobchodu. Zároveň pomáhám jako specializovaný konzultant na strategické řízení, projektového zavádění změny a řízení kvality. Jsem ženatý, mám 2 děti. V životě jsou mi blízké citáty: "Vezmi osud do svých rukou, než to za tebe udělá někdo jiný!", "Žij a nech žít", "Co se nelíbí tobě, nedělej jiným!" Mám rád všechny druhy sportu. V mládí jsem závodně jezdil na kole, nyní mne baví běh a procházky městem. Rád naslouchám lidem, kteří něco umí a něco v životě dokázali.

Baví mne inspirovat se nejlepšími zkušenostmi ze světa a zavádět je do podnikání. chalupsky.cz, facebook: chalupsky.cz

Komentáře

Přidat komentář