Umožněme lidem stavět, ale s rozumem v hrsti.

Jako pravicový člověk se domnívám, že zasíťování a rozparcelování stavebních pozemků je developerská činnost, kterou by měl vykonávat především soukromý sektor. Pravdou je, že dnes se koncový zákazník ke stavebnímu pozemku v Jindřichově Hradci dostane spíše náhodou. V nabídce zasíťované pozemky o výměře 800 – 1200 m2 k okamžité výstavbě prakticky nenajdeme. Toto můžeme buď jen konstatovat, anebo se rozhodnout, že v tom jako město něco podnikneme. Pokud bude dodrženo pár následujících podmínek, dokážu si výjimečně, v menší míře, suplování soukromého developera při nynější situaci na trhu představit:

  1. Koncová prodejní cena musí být v obvyklé výši. Nesmí dojít k prodeji „dotovaných pozemků“, což by pokřivilo trh a znevýhodnilo soukromý sektor. A to ještě z jejich vlastních daní. Vytvoření jakýchkoliv „dotovaných” pozemků vzbudí pouze pochybnosti a celý projekt bude pod drobnohledem, kdo konkrétní si k jakým pozemkům pomohl. Pouze férová tržní soutěž přivede nové/udrží bonitní obyvatele.
  2. Náklady nesmí být vyšší než prodejní ceny. Stejně jako se nebude zabývat prodělečnou činností soukromý developer, tak ztrátu nesmí vytvořit ani město.
  3. Dodržet základní pravidlo, že nová výstavba nesmí zničit život stávajícím sousedům. To znamená např. držet se stávající struktury zástavby, tj. nepostavit ke stávající zástavbě RD třeba vysokopodlažní bytovku, která by zničila nejen soukromí na zahradách. Ale také např. nezahájit novou výstavbu vedle střelnice, petice obyvatel a zavření střelnice, která byla na místě dávno před takovou výstavbou, by byly jen otázkou času. Také by mělo platit – domek k domku, řadovka k řadovce, vilka k vilce.
  4. Vhodná dopravní kapacita, aby nová výstavba nebyla pouze startovací záminkou k vymýšlení nových, aktuálně nepotřebných obchvatů, potažmo zásadních zásahů do místní přírody. Ale třeba i nákladných protihlukových stěn, které by následně celý projekt poslaly do velké ztráty.

Celý článek z denik.cz najdete zde.

Bc. Felix Hanek

28 let, podnikatel, odhadce nemovitostí, Svobodní, Jindřichův Hradec I + člen Výboru pro územní plánování

Je mi 26 let a narodil jsem se v Jindřichově Hradci. V Hradci bydlím, podnikám a plánuji zde i nadále zůstat - stavím rodinný dům na Radouňce. Proto mi není dění ve městě lhostejné a rozhodl jsem přidat k této platformě.

Střední školu jsem absolvoval Obchodní akademii TGM, obor Ekonomické lyceum. Během studia jsem krátce provozoval vlastní e-shop. Po maturitě jsem se místo dalšího studia dal do podnikání v realitní oblasti. Prošel jsem dvěmi celorepublikovými realitními kancelářemi, přičemž na přelomu let 2016/2017 jsem nakonec zakládal vlastní místní a malou RK. Aktuálně se však živím maloobchodem - kamenné prodejny máme v Jindřichově Hradci a v Českých Budějovicích. Nemovitosti jsou však i nadále mým hobby. Jsem i příležitostný a malý realitní investor.

A jelikož jsem v roce 2015 již věděl, co mě v životě baví, podal jsem přihlášku na vysokou školu. Sice později, než většina mých spolužáků, ale přece. Jedná se o dálkové studium vysoké školy Bankovní institut v Praze, obor oceňování majetku, specializace odhadce nemovitostí. V létě 2018 budu bakalářské studium zakončovat. Tomuto zaměření se chci nadále také věnovat. Mezi mé další záliby patří rodina a kamarádi, cestování, sport a auto/moto. Jsem člověk pravicově a prozápadně orientovaný. Nemám rád ani bruselské, ani domácí byrokratické úřadování. Nesnáším totalitní režimy a podnikatelské, trh pokřivující, dotace. Jsem liberální v osobní svobodě a ekonomice, naopak konzervativní v některých dalších otázkách. Zastávám štíhlý stát a nízké daně.