Spolupráce se Zakarpatskou Ukrajinou

Dnes senátoři z Vysočiny přivítali v Českém Senátu delegaci v čele s předsedou Zakarpatské rady Ukrajiny Volodymyrem Čubirkem.
 
Pan předseda mi byl velmi sympatický, neboť je to vystudovaný ekonom, právník a navíc s podnikatelsko-manažerskými zkušenostmi ze soukromých firem, kde působil v marketingu a jako ředitel.
 
Vysočina spolupracuje v Užhorodě již od roku 2015, kdy tam byla za účasti hejtmana Běhounka otevřena katedra bohemistiky. Byla navázána i spolupráce mezi sborem dobrovolných hasičů Vysočiny a Zakarpatí.
 
Kromě aktuálních informací o dění na Ukrajině jsem přivítal hlavně přístup, který k naší pomoci zaujali. Rádi by obchodovali a posilovali ekonomickou spolupráci, protože to jim následně také pomůže financovat svoji obranu proti agresorovi. 20% obilí Ukrajina spotřebuje, 80% je schopna prodat, ale potřebuje pomoci s investicemi do logistiky a přepravy komodit, které jim nyní berou Rusové. Dle vyjádření předsedy Čubirka by se ČR investice obchodně vrátila během půl roku. Potřebují koleje, nákladní terminál a koridor pro transport zemědělských plodin. Byly by následně schopni obchodovat i svoje zdroje ropy a zemního plynu.
 
Líbí se mi přístup ne „potřebujeme, dejte“, ale pomozte nám si vydělat. Ale jsou rádi i za vyřazené sanitky, autobusy atp.
 
Odhodlání Ukrajinců vybojovat si svobodu je stále očividná.
Trochu mě překvapilo, že začínají uvažovat o tom, naučit se žít a pracovat stylem „Izrael“, tedy za stálé hrozby létajících raket nad hlavou. Snad se to nenaplní a vojenské operace ustanou.
Mgr. Libor Vondráček

25 let, předseda strany Svobodní, právník, provozní e-shopu sonjh.cz, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář