Odpovím přímo a pak to trochu rozvedu. Ve Vaší otázce je klíčovým slovem „potřebuje“. Podle mého názoru s výhledem do pěti, deseti let, nepotřebuje. Dosud tyto pozice nemáme a nežije se nám špatně. Hradec je od našich předků dobře urbanisticky řešený, a pokud ho nebudeme chtít za každou cenu neodborně přetvářet, bude stále patřit k těm hezčím městům. Máme štěstí na architekty Hradečáky, kteří mají cit jak pro architekturu, tak pro Hradec, a proto u nás vzniklo pár hodnotných staveb, které získávají nejrůznější architektonická ocenění. Stačí se držet víceméně osvědčeného. Stejně bych případně hledala řešení, kdyby bylo opravdu potřeba začít usměrňovat architektonický ráz města. V dělání věcí manažersky projektově správně a v konzultacích a vytvoření odborného konzilia architektů, kteří by poradili se základními prvky, či nasměrovali investory, jakou cestou při navrhování staveb jít. Možná by stačil i apel na to, aby výraznější stavby v rámci města navrhoval někdo ze zkušených architektů. V případě obecních zakázek by neměla být obava oslovit architektonickou soutěží i renomovanější a zvučnější jména. Zde by mohlo existovat stálejší konzilium architektů, které by zabránilo, aby si politik usurpil roli architekta a urbanisty pro sebe. V dávné minulosti měl Hradec štěstí, že majetní občané svěřovali důležité zakázky předním architektům.
Na věc je zároveň potřeba podívat se také z druhé strany. Zřízení jakékoli takové funkce znamená, že v rámci města vytvoříme další mocnou pozici. Dalšího úředníka, který bude rozhodovat o tom, co se mu líbí a co ne. A to na bázi subjektivního dojmu. To je obrovský prostor pro korupční svádění obou stran. Principiálně to není pro většinu z nás dobré.
Proto alfou a omegou rozhodování, zda svěřit, byť jen na čas, někomu takovou moc usměrňovat a tvořit město za cizí peníze, je kvalita té dané osoby. Pokud se nám podaří najít skutečně OSVÍCENÉHO člověka s citem pro urbanismus, architekturu a potřeby lidí ve městě, pak tento člověk může být výrazným posunem vpřed a na dlouhá léta zvýší kvalitu života ve městě. To se třeba daří v Litomyšli, kde byl tak trochu „osvícený“ starosta, který si v této oblasti vybral dobré poradce, a proto se městu daří a vzkvétá. Bylo by krásné mít takového svého zvučného městského architekta, jako měl třeba Masaryk svého Plečnika, který navíc většinu honorářů ani nepřijal.
Cesta k tomu by mohla vést skrze vstřícnost k návštěvníkům, kteří by si mohli Hradec oblíbit natolik, že by se stal jejich prvním či druhým domovem. Vytvořit podmínky, aby město přitahovalo lidi, kteří něco umí tak jako v minulosti, kdy u nás tvořili lidé typu Čapek atp. Pokud Hradec ukáže svou přívětivou tvář, může pak očekávat, že mu bude oplaceno stejnou mincí a významní lidé budou otevřeni jakékoli pomoci městu. Ať už se jedná o účast v architektonické soutěži nebo o poskytnutí odborné rady.
Nyní otázka městského zahradníka.
Ano, potřebujeme městského zahradníka. Tedy osobu, která bude v první fázi alespoň dohlížet a řídit údržbu městské vegetace, aby se jí dařilo. Osobu, která bude součástí všech připravovaných změn, aby už v průběhu realizace projektu zajistila, že po přestřižení slavnostní pásky do měsíce vše neumře nebo nezaroste bodláčím. Aby s vybudováním čehokoli nového šla ruku v ruce také následná péče o stromy, zeleň a vegetaci. Ta má pro nás občany obrovský význam, jak již několikrát vysvětloval Dr. Jan Pokorný, protože zejména v horkých dnech 100 x 100 m vzrostlých stromů v parku chladí výkonem 700 klimatizačních jednotek. A to téměř zdarma, bez účtů za elektřinu. Navíc stromy přitahují déšť, produkují kyslík, snižují hluk, snižují hladinu CO2 a působí protistresově. Parky, stromy, vegetace a zeleň prostě do města patří a měly by být integrální součástí života ve městě. Proto si zaslouží náležitou odbornou péči.
Pro začátek by stačilo, kdyby se v dešti nezalévalo a v horkých dnech neplnil plán sečení, kdy se vyschlý porost zplanýruje až na drn. Městský zahradník by měl odborně koordinovat činnost Služeb města J. Hradec. A pokud bychom měli štěstí i zde na erudovaného člověka, který by navíc vzděláním a zkušenostmi dokázal rozvíjet zeleň ve městě, pak by takový člověk byl ideálním partnerem do týmu Urbanista, Architekt, Zahradní architekt/Zahradník.
Ono většinou není potřeba vymýšlet vymyšlené. Stačí si zajet pro návod „Jak na to“ do lázeňských měst, kde je vegetace zcela na jiné úrovni a kde jsou již podstatně dál a mají věci vyzkoušené. Rovněž je důležité využívat co nejvíce rad odborníků pro danou oblast a nenechat politiky převzít roli architektů. Výsledkem jsou pak třeba nefunkční náměstí a zmrzačené parky.
Otázka byla položena na serveru Hradecžije.cz více zde: https://hradeczije.cz/ptame-se-lidru-01-zahradnik-urbanista-a-architekt/