Otázka pro lídra: Co s Vajgarem?

Celá otázka zněla: Je podle vás potřeba lépe využít rybník Vajgar? Jak? 

Vajgar je ústřední a nezaměnitelná dominanta našeho města. Díky svým 200 km2 povodí nás dost bezpečně chrání před nakumulováním povodňové vody. Rybník je v majetku města a je pronajat rybářům. To je správný přístup k hospodaření s majetkem.

Abych odlehčila odpověď, pobavila mě recese na Facebooku, kde byla úvaha jakéhosi zárodku nové strany přátel Mekongu udělat z Vajgaru rýžoviště. Občas také někdo sarkasticky glosuje, vypusťme Vajgar a udělejme tam parcely, když už není kde stavět. Tak to vážně ne! Jakékoli snahy měnit rybník nebo ostrov vidím jako nesmysl. Rýžovišť už máme ve městě dost v podobě placeného parkování na kdejakém plácku, který se hned osadí parkovacím automatem.

Vajgaru by měla být dopřána péče, kultivace břehů, zlepšení kvality vody a možná někde modernější zpevnění břehů třeba pomocí gabionů, které by daly větší prostor chodcům, cyklistům a kočárkům, ale určitě tuto dominantu nepřetvářet.

V tomto bychom měli být spíše konzervativní a držet ráz a tradici. Navazovat na zkušené předky rybníkáře. Možná nějaká ta loďka navíc, rybolov, možná více veslování a s ním spojené soutěže. Šetřila bych přílišnou komercí. Stejně tak bych doporučovala plácnout přes ruce všechny samozvané budovatele, kteří by chtěli tento ráz města přetvářet. Od věci by možná nebyla diskuse s rybáři, zda by nestálo za zvážení občasné vypuštění a vylovení rybníka, což by byla zajímavá atrakce pro občany a také by to pomohlo pročištění vody. Ale to si musí rozhodnout oni.

Na závěr snad ještě jeden technický bod, který mi utkvěl v hlavě z přednášky Dr. Pokorného, že by bylo dobré v období sucha průběžně proplachovat kanalizaci, aby pak přívalové deště naráz celý obsah kanalizace nenahnal do rybníka, což podstatně zhoršuje život veslařům a rybářům.

Otázka byla položena na serveru Hradecžije.cz více zde: https://hradeczije.cz/ptame-se-lidru-02-co-s-vajgarem/

Milada Petrů

53 let, ředitelka oblastní kanceláře Hospodářské komory v Jindřichově Hradci, nestraník, Jindřichův Hradec II

Narodila jsem se v Jindřichově Hradci. Po studiích na Gymnáziu v Třeboni jsem se plně věnovala rodině, která pro mne vždy byla na prvním místě. Dnes již mám dva dospělé syny, kteří se vydali na svou cestu životem. Sama jsem si život vyzkoušela z různých stran. Nejvíce zkušeností z oblasti obchodu, práce s lidmi a komunikace mi dala mnohaletá pozice manažerky obchodní skupiny v jedné z největších pojišťoven u nás. Jako OSVČ jsem také poznala, co to obnáší, být schopna se postarat sama o sebe a přinášet lidem takovou službu, za kterou jsou ochotni zaplatit. Veškeré zkušenosti jsem později využila i ve veřejném sektoru při práci pro Jarošov nad Nežárkou v pozici místostarostky. To obnášelo co nejvíce mluvit s lidi, cítit potřeby obce a následně vše zařídit a zprůchodnit tak, aby se lidem žilo co nejlépe. Protože se to docela dařilo, přijala jsem možnost pomáhat v podstatě s tím samým, ale v komunitě podnikatelů a živnostníků jako ředitelka Oblastní hospodářské komory v Jindřichově Hradci.

Již několik let hájím zájmy hradeckých podnikatelů, pomáhám propojovat svět podnikání s tím na radnici a také s ostatními institucemi jako jsou školy, spolky, veletrhy, zahraniční výstavy a společné kulturní akce. Díky tomu jsem se také mohla setkat s mnoha zajímavými osobnostmi a získávat další cenné zkušenosti, jak správně by se měla dělat komunální politika, aby z ní lidé měli užitek. Protože město nad Vajgarem je moje srdeční záležitost a dění ve městě mi není lhostejné, rozhodla jsem se zkusit pomoci lidem kolem sebe tím, že nabídnu své zkušenosti, schopnosti a elán, abych je mohla zastupovat jako radní. Abych se mohla starat s nimi, za ně a aby starostí pro nás všechny ve městě ubývalo. Proto jsme také dali dohromady partu fajn lidí, spíš odborníků, nezatížených minulostí a pustili se do toho. A když toho někdy bude moc, pomáhají mi nabrat nové síly moje záliby, kterými jsou sport, kultura a hlavně zahrada. Zastávám názor, že starosta je od slova starat se, ne starosti přidělávat.

Komentáře

Přidat komentář