O JHMD: Svou roli vidím jako patron nové éry úzkokolejky

 

Presneji je to v textu… Svoji roli v tomto vidím jako roli „patrona“, že pro to uděláme maximum. Že dojde k vyslyšení přání občanů, podnikatelské sféry navázané na turismus, potřeb starostů a možností hejtmanů. Musí dojít ke sladění vizí a mít vizi jednu společnou, která se bude naplňovat.

Senátor za Pelhřimovsko a Jindřichohradecko Jaroslav Chalupský se snaží otevřít novou životní etapu úzkokolejky „Obrataňky“ Jindřichův Hradec-Obrataň i „Bystřičky“ Jindřichův Hradec-Nová Bystřice. Podle vize senátora Chalupského nebude vznikat oprášením současného stavu, ani ze zelené louky, ale spíše z popela.

¨Chalupský absoloval celou řadu schůzek a setkání se starosty v regionu, vedl i jednání s hejtmanem Vysočiny. „Schůzka s panem hejtmanem Schrekem proběhla v přátelském, profesionálním a vstřícném tónu. Celkově mě naplnila optimismem, protože cítím snahu tuto turisticky vyhledávanou atrakci pro region zachovat a budoucímu provozovateli vyjít vstříc,“ informoval senátor Chalupský.

Kraje jsou pro úzkokolejku důležitým zákazníkem, protože objednávají a platí za službu občanům.

„Nutno však rozlišovat Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) jako provozovatele a úzkokolejku jako službu lidem a tu samotnou srdeční záležitost,“ upozornil Chalupský.

Dle názoru senátora Chalupského Kraj Vysočina dostojí svým finančním závazkům vůči JHMD, ale pochopitelně nebude lepit dluhy vzniklé hospodařením společnosti jen z důvodu nějaké nostalgie. Zde rozum převládá nad tím srdcem.

Jak vnímáte situaci a budoucnost úzkokolejky teď na podzim 2022?

JHMD jako provozovatelé a majitel úzkokolejky se dostaly do ekonomicky krizové situace, jejich osud nyní řídí konkurzní správce. Budou probíhat klíčová jednání s cílem zašmodrchanou situaci věřitelsky vypořádat, což nebude jednoduché. Provoz na kolejích do konce roku 2022 proto bohužel neočekávám. V tomto musíme být realisty.

Je šance připravit nový podnikatelský projekt, či koncept již na příští rok 2023, který je následně kraj Vysočina připraven podpořit.

Co je potřeba udělat pro záchranu železničního provozu?

Jednoduše řečeno odkoupit koleje, vlaky, nádraží, dát dohromady zpět dobrou partu nadšenců, mít kvalitní byznys plán provozování úzkokolejky a domluvit se s kraji na objednávce některých služeb, což je důležité pro případné čerpání podpory z veřejných zdrojů. Zásadní bude kredibilita nového vlastníka!

Jak vidíte budoucnost úzkokolejky jako turistické dráhy?

Myslím, že docela pozitivně. Jiskra naděje nezhasla a vidím kolem sebe od občanů, starostů i kraje snahu rozfoukat ji do plamene, který by dál a více zahříval region.

Jak pomůže záchraně úzkokolejky petice, kterou jste inicioval?

Petice je důležitá pro naměření zájmu o toto téma. Je to určitá kvantifikace veřejné poptávky. Je rozdíl přijít za hejtmanem se 100 podpisy a „já si myslím, já chci“, nebo 4000 podpisy a „já vím“, že je to přání lidí, které je potřeba respektovat. Že tisíce lidí, tisíce rodin a jejich přátel věc sledují, budou průběžně informováni, odkazováni na články a vyjádření, protože jim není osud úzkokolejky lhostejný. Mají k ní určitý vztah, přejí si ji jako turistický magnet a obslužnost zachovat. Respektive dál rozvíjet pro získávání více a více turistů do regionu. Ti s sebou přináší potřebnou životadárnou ekonomickou vitalitu.

Je potřeba to vidět jako příležitost. Je potřeba úzkokolejku zachránit a posunout ji do nové životní etapy svého rozvoje. Udržet unikátní historickou hodnotu.

Svoji roli v tomto vidím jako roli „patrona“, že pro to uděláme maximum. Že dojde k vyslyšení přání občanů, podnikatelské sféry navázané na turismus, potřeb starostů a možností hejtmanů. Musí dojít ke sladění vizí a mít vizi jednu společnou, která se bude naplňovat.

Proto budu pokračovat v povídání si o budoucnosti úzkokolejky s klíčovými aktéry. V následujících týdnech již více se starosty na trati Obrataň – Nová Bystřice. Je to fáze naslouchání.

Cílem je pomoci spojit představy o úzkokolejce všech. Sjednotit veřejný zájem se zájmy samospráv a propojit to do životaschopného celku, který propojuje kraje a bude efektivně fungovat.

Možnost přidat se k petici zde:
https://www.petice.com/petice_za_zachranu_uzkokolejky_obrata_-j_hradec-_n_bystice?u=2130712

Počátkem října se vlakový provoz zcela zastavil, úzkokolejná dráha nemá potřebná bezpečnostní povolení. Na poslední cestu dostal vlak smuteční věnec a parte (více zde¨). O poslední jízdě úzkokolejky čtěte více přímo zde. Vyjádření ředitele Jindřichohradeckých místních drah Borise Čajánka najdete přímo zde, podrobnosti o hrozbě odchodu zaměstnanců je přímo zde. O problémech s dodávkou elektřiny čtěte více přímo zde. O pochybnostech soudu o poctivých záměrech JHMD čtěte přímo zde.


Úpadek úzkokolejky řídí insolvenční správkyně se zvláštním povolením (více přímo zde), o výpovědi krajské objednávky veřejné dopravy čtěte více přímo zde . O jednání starostů čtěte více zde, o novém patronu úzkokolejky více zde.

Kolektiv Autorů

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Komentáře

Přidat komentář