Je to šok! Nemůžu tomu uvěřit!
Včera jsem uprostřed obrovské pozitivní euforie z fantastického koncertu ZUŠ Bandu z Kamenice nad Lipou v Českém Senátu dostal informaci, že Gepard Express pana Fikáčka přišel o vysoutěženou úzkokolejku a s ní i o 5 milionů Kč propadlé jistiny, protože sice vše zaplatil, ale po termínu a věřitelský výbor se rozhodl prodat úzkokolejku druhému zájemci v pořadí.
O den dříve předcházela zvláštní informace, že pan starosta J. Hradce neobvykle zrušil zářiové zastupitelstvo a i tiskovku pro novináře.
Říkal jsem si, že radní asi nechtějí pár dnů před volbami riskovat nějakou bouřlivou debatu na lokální témata. Napadla mě jen tragická událost v pivovaru, nic jiného.
Pravdou je, že jsem pár týdnů dění kolem úzkokolejky nesledoval, protože jsem měl za to, že je ruka v rukávu, jen se dotahují technikálie a potřeboval jsem se věnovat dalším úkolům na mém seznamu.
Také mě odrazovaly informace a fotky o objímání se železničního byznysu s lokální politikou.
A byl jsem nervózní z toho, že místo aby se dotáhl do konce poměrně složitý obchod s vyplacením úzkokolejky, a pak hlavně uzavření rychlé dohody s hejtmany o objednání přepravy lidí na úzké dráze, za kterou budou platit spolehlivé peníze, a následně by šlo jednat o příspěvku na údržbu trati od Státního fondu dopravní infrastruktury pod Martinem Kupkou, jehož úředníci s žádostí počítali, protože to je klíčové pro základní životaschopnost úzkokolejky a volby za dveřmi, tak místo toho se marnily síly a soustředění na přípravu koncertů a tancovačky na nádražích, aby ještě před volbami vznikly pěkné fotky prvního jedoucího vláčku po třech letech.
Nevím tedy, co se přesně v zákulisí odehrálo, budu to zjišťovat a také to, co se s tím dá dělat, kdo by s tím mohl pomoci.
Oškubat Fikáčka, který se právem těší velké podpoře lidí a důvěře železničářů, o 5 milonů Kč, aby se vše prodalo druhému zájemci, který je spíš finančník než vláčkař, mi nedává smysl a už vůbec to pro mě není správná věc!
Nevím, kdo by si po částech koupil koleje, vlaky, nádraží a kusy pozemků a za jakou cenu, aby byl v roli supa, co lidem cupuje unikát, na který jsou hrdí a záleží jim na něm. Stane se veřejně velmi neoblíbeným.
Já bych do takového obchodu, který by znamenal pohřbení úzkokolejky jako celku, nikdy nešel. Ať by byla rozprodejová cena sebelepší. Jsou tady ještě morální rozměry.
Takže to byla pro nás všechny, kdo věříme v novou éru úzkokolejky, rána, která nás srazila na kolena, ale snad se nám povede znovu vstát.
Ještě je ve hře soud, který musí celou situaci zvážit a potvrdit.
Ušlo se obrovský kus trnité cesty na to, aby to celé zhatil poslední krok před cílem. Vlastně již v cíli, neboť celá cena již vyplacena byla.