Shrňme si hlavní informace. Revitalizace parku byla naplánována do 3 etap. První již proběhla v místech mezi Kaštánkem a městskými WC na horním náměstí. Od počátku měla revitalizace mnoho odpůrců a po první etapě jich ještě přibylo na výsledných cca 2500 petentů, na které nebyl brán zřetel. Po volbách jsme se těchto nevyslyšených hlasů zastali a další etapy v zastupitelstvu pomohli zastavili.
Hlavním důvodem byl projekt, který počítal s plošným vykácením asi osmdesáti zdravých stromů z tzv. koncepčních důvodů. Jinými slovy, i ty zdravé, které se nehodily do nového architektonického návrhu Husových sadů (parku), měly být odstraněny. Zjednodušeně lze říci, udělat planinu a na té zasadit nový park.
Proti tomu byl nejen každý, kdo má trochu vztah k přírodě, ale i odborná veřejnost. Zejména Doc. Pokorný se snažil vysvětlit, že v době změn klimatu je to cesta, kdy zahubíme životaschopný ekosystém a unikátní klima uprostřed města, které se již nemusí povést obnovit. Stromy totiž nejsou cihly a malta, nýbrž živé organismy.
Konzultovali jsme věci s dalšími lidmi z oboru a nakonec jsme zrealizovali pracovní procházku parkem s panem RNDr. Václavem Větvičkou, který pomohl změnit uvažování o obnově parku. Spolu s Doc. Pokorným ukázal jiný směr, který by postupem času mohl vést k obnově parku šetrnější a přirozenější cestou.
Pan Větvička doporučil zachovat kostru současných Husových sadů, zhodnotit každou dřevinu zvlášť, zjistit její životní perspektivu, zdravé jedince udržovat v kondici správným a odborně provedeným řezem, případně vazbami v koruně. Zaměřit se a nechat vyniknout solitéry a postupně podle plánu dosazovat resp. nahrazovat dožívající jedince za nové podle předem připraveného plánu „kde, kdy a co se bude obměňovat“. Vše tak, aby bylo navázáno na současnou hodnotu parku (stín, vsakování, ekosystém atp.) a postupem času se ta hodnota zvyšovala a park zkrášloval.
Záštitu nad dalším rozvojem parku v tomto směru převzala komise pro životní prostředí. Tam máme možnost věci také ovlivňovat. Sice jen poměrem 1:8 hlasům dalších lidí z ostatních kandidátek, ale i tak je to snad šance dobrat se dobrého výsledku.
V současné době nepříznivých klimatických změn by mělo město jako investor podniknout následující kroky:
Architektonickou soutěž, která by přinesla kácení i zdravých stromů z koncepčních důvodů, jak tomu bylo v 1. etapě, vidíme jako zbytečnou a v některých ohledech i protizákonnou.
PLÁNY:
REALITA: