NKÚ říká, co je špatně, premiér musí konat

Štve tě to? Tak jdi a něco s tím udělej! Lehce se řekne, hůř udělá. Když se to ale povede, člověk má o to lepší pocit.
Já ho po středečním zasedání Senátu mám, protože jsem jako výborový zpravodaj vedl projednání zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2023.
S prezidentem NKÚ jsme si rozuměli a povedlo se nám na výboru přijmout usnesení, které více směřuje od každoročního výčtu podnětů k nápravě k jejich skutečné nápravě!
Aby se ke každému šlendriánu s penězi daňových poplatníků přiřadily měřitelné kroky nápravy, jméno odpovědného ministra, do kdy bude zjednána náprava a aby nás každý rok při projednávání zprávy NKÚ premiér informoval, jak se mu podařilo napravit šlendrián v hospodaření u 20 % podnětů, které mají největší dopad na státní rozpočet.
Aby se k tomu ministři už nevyjadřovali takovým stylem, že by za to na ulici dostali nefackováno. A to nejen od podnikatelů.
S kamarádem ve firmě Markem jsme vždy ráno na kávě, které jsme říkali „výrobní porada“, také skřípali zubama nad články v Hospodářských novinách, všímali si, jak lidé za výlohou chodí stále více s hlavou sklopenou a mizí jim úsměv ze tváře.
Lidem a firmám peníze ubývají, ve státním eráru na dluh naopak přibývají, ale stát s nimi neumí hospodařit a po haldách je vyhazuje oknem.
Úplná katastrofa by byla, kdyby už na to ani nikdo nepoukazoval, kdyby se tím nikdo nezabýval a jen se nad tím bezmocně mávalo rukou.
Proto máme štěstí, že máme takový Nejvyšší kontrolní úřad, jaký máme, protože umí velmi dobře věci rozklíčovat, pojmenovat a ukázat směr nápravy.
Bez dobré diagnostiky není správného léčení.
Smůla je, že naše vlády stále nepochopily, že NKÚ je na jejich straně, protože po té procesní a projektové stránce hlídá nakládání s penězi nás daňových poplatníků.
Nepochopily, jak hodnotnou službu pro vedení státu NKÚ poskytuje.
Vláda by neměla NKÚ brát jako instituci, proti které se naježí, ale jako silnou pomocnou ruku při eliminaci neefektivního rozhazování peněz a při konsolidaci rozpočtů.
V době, kdy chceme snižovat schodky, doufejme až k vyrovnanému rozpočtu, se divím vládě, že sama nepřijde s podněty na NKÚ, aby za sebe doporučila, co lze oželet a ořezat, protože to stojí jen peníze a lidem to do života nic dobrého nepřináší.
Jako Senátorovi mi vadí, že nevím o konkrétních akčních krocích, které se ten či onen ministr odpovědný za danou agendu zavázal podniknout, aby dal zjištěný šlendrián jednou pro vždy do pořádku.
A vadí mi, že tím pádem nemám lidem v regionu na kritiku co říct. Jen krčit rameny. Nebo jim dát za pravdu.
Tohle náš výbor zkusil posunout k lepšímu. Snažíme se popostrčit vládu, aby pro nás měla také dobré zprávy, které pak lze předávat dál.
Záleží samozřejmě na otevřenosti a respektu předsedy vlády k Horní komoře, zda naše usnesení vyslyší.
Vzhledem k tomu, že současný premiér strávil v Senátu mnohonásobně více času než jeho předchůdce, věřím, že by naše doporučení mohlo padnout na úrodnou půdu.
Lidem v regionech jde naproti i pan prezident NKÚ, který by jim rád umožnil dávat také podněty na to, co se jim nelíbí a co je na hospodaření státu trápí.
Říká tomu pracovně „zavedení zdi nářků“.
Náš výbor kvituje tuto snahu NKÚ sbírat podněty ke kontrole i od občanů z regionu, a zároveň navíc ještě vybízí premiéra a ministry, aby ke zjištěným neefektivitám přiřadili také konkrétní měřitelné kroky nápravy. A dali to veřejně na web.
Aby následovala AKCE!
A aby nám o tom řekli a my to mohli sdělit do svých regionů, že se s tím dělá to a to, a že není pravda, že je to zpráva do šuplíku, že se na to vláda nevykašlala.
Proto jsme se v usnesení výboru snažili, aby se „zeď nářků“ posunula o krok dál a modifikovala se na „zeď nářků a dobrých zpráv“.
Tedy veřejný webový nástroj poukazující na konkrétní šlendrián, jenž dává i akční kroky k nápravě a osobu odpovědného ministra.
Tak je možné to nakládání s veřejnými prostředky čistit, kultivovat a také výsledky ukázat lidem. Nás to zajímá. Čekáme konečně nějakou zásadní změnu.
Věřím, že to je cesta k lepšímu hospodaření, aby nám zůstávalo více peněz v peněženkách a měli jsme možnost se o sebe lépe sami postarat. Abychom měli třeba i na ty „papučové služby“, až přijde čas a nemuseli čekat na milostivosti od státu.
Víme, co je špatně, pojďme to napravovat, ať má práce NKÚ větší efekt a my pocit, že má smysl platit daně.
Interaktivní zpráva NKÚ zde: https://www.nku.cz/scripts/detail.php?id=13854

Mgr. Libor Vondráček

28 let, předseda strany Svobodní, právník, provozní e-shopu sonjh.cz, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář