HRADEC SRDCEM A ROZUMEM, BEZ VÁS TO DĚLAT NEBUDEM!

Štítek: historie

Město, jaké bych si přál – Čistota a atraktivita města (4/7)

Kdo byl někdy v nějakém lázeňském městě nebo golfovém resortu, dá mi za pravdu, že to příjemné a upravené prostředí je balzámem na duši. Člověk má...

Celý článek

Otázka pro lídra: Co s Vajgarem?

Celá otázka zněla: Je podle vás potřeba lépe využít rybník Vajgar? Jak?  Vajgar je ústřední a nezaměnitelná dominanta našeho města. Díky svým 200 km2 povodí...

Celý článek

"Víte, že ... byl Jindřichův Hradec druhým městem na území Českých zemí, ve kterém bylo zavedeno veřejné osvětlení?

"Víte, že... do Jindřichova Hradce byla přivedena trať už v roce 1887?

"Víte, že... Jindřichův Hradec byl těsně před začátkem třicetileté války druhým největším městem v Českých zemích?

"Víte, že... počátky pivovarnictví v J. Hradci sahají do 14. století? Byl u nás tak založen nejstarší pivovar v Jižních Čechách.

"Víte, že... v sezóně 1993/94 hrál Jindřichohradecký Vajgar hokejovou extraligu?

"Víte, že... první zmínka o tom, že se na území Jindřichova Hradce nachází město pochází z roku 1293?

"Víte, že... Alois Vaníček, který vyučoval na jindřichohradeckém gymnáziu (a v letech 1875 – 1882 zde byl dokonce ředitelem), se krátce po odchodu z JH stal prvním profesorem komparativní lingvistiky (tehdy ještě srovnávacího jazykozpytu) na pražské univerzitě?

"Víte, že... jindřichohradecká úzkokolejka má rozchod kolejí pouhých 760 mm? "Normální" koleje mají přitom rozchod téměř dvojnásobný (1435 mm).

"Víte, že... v letech 1831 – 1835 pobýval pozdější skladatel Bedřich Smetana v Jindřichově Hradci? Stal se mu zde i úraz, který pravděpodobně zapříčinil jeho pozdější hluchotu, když mu před sebou vybuchla láhev se střelným prachem a střepy mu potrhaly pravou tvář.

"Víte, že... v letech 1655-61 působil jako pedagog na jindřichohradeckém jezuitském gymnáziu i významný humanista Bohuslav Balbín?

"Víte, že... písmeno "W" na znaku Jindřichova Hradce pochází už z privilegia krále Vladislava Jagellonského z roku 1483?

"Víte, že... Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, jedna z "obětí" třetí pražské defenestrace z roku 1618, vlastnil už v té době jindřichohradecké panství? Získal jej díky sňatku s Lucií Otilií, sestrou posledního z pánů z Hradce Jáchyma Oldřicha.

"Víte, že... v prosinci 1851 navštívil Jindřichův Hradec velikán své doby Karel Havlíček Borovský, který přespal v hotelu U zlaté husy? Nemotivovali ho ale krásy Hradce. Zastavil se u nás jen na skok, když byl eskortován do vyhnanství v Brixenu.