HRADEC SRDCEM A ROZUMEM, BEZ VÁS TO DĚLAT NEBUDEM!

ŽURNÁL: Opozice se v červnu pochlapila, o zbytek parku Hradec nepřijde říká právnička Navarová

Článek ze Žurnálu červenec/srpen 2019.

Ano, jak píše Mgr. Lenka Navarová, před volbami mělo mnoho stran ve svých slibech občanům starost o zeleň, životní prostředí a o park. O to překvapivější bylo zjištění, jak náročně se věci musely vysvětlovat a jak náročně se získávala podpora potřebného počtu zastupitelů pro záchranu parku. Zcela nepochopitelné je pro nás pak hlasování Pirátů, kteří hlasovali proti návrhu zrušit usnesení o kácení, a tedy hlasovali pro návrh vykácet park! Stejně tak někteří letití Hradečáci v zastupitelstvu. Že by koaliční soudržnost při hlasování byla přednější než budoucnost parku, který dává stín a příjemné klima již několika generacím?

 

TEXT: Na 8. zasedání zastupitelstva města ve středu 26. června prosadila opozice projednání dalšího osudu hradeckého parku Husovy sady. Od roku 2012 visel nad parkem Damoklův meč zkázy a hrozilo jeho totální zničení. Na jaře 2017 začala skupinka Přátelé parku usi-
ovat o zrušení povolení pokáceni 43 stromů ve zbytku Husových sadů a ve svém ušili poté nepolevovala. Tito lidé zkusili právní cestu, v parku organizovali akce odporu a bohužel sklízeli i úsměšky.

V podzimních komunálních volbách se k programu záchrany parku přihlásila lecjaká kandidující politická strana, ale ještě v únoru 2019 se otevření otázky parku nezdařilo prosadit ani do programu jednání zastupitelstva. Nyní, po nasazení všech sil opozičních zastupitelů vedených Janem Pokorným a Jaroslavem Chalupským, se podařilo odhlasovat zrušení původního usnesení zastupitelstva z roku 2011, kterým byla odsouhlasena myšlenka tzv. revitalizace parku ve třech etapách za 21 milionů korun. Realizace první etapy a projekt firmy AND stály město dohromady 11,5 milionu a roční údržba po nových
sadových úpravách přijde na 61.000 korun. Navíc město zajišťuje provoz a údržbu technologie zdejšího vodního prvku v části parku u Masarykova náměstí. Zatímco starý park si roste a chladí úplně zadarmo.

Cesta obnovy parku je tedy otevřená a již na podzim je třeba zahájit dosadbu, aby v náruči stárnoucích stromu mohla začít vyrůstat jejich budoucí plnohodnotná náhrada. Husovy sady naštěstí zůstanou místem pro klidné posezení ve stínu košatých korun letitých stromů a všem, kteří se za to zasloužili, patří náš dík. – Lenka Navarová –

Mgr. Libor Vondráček

25 let, student Právnické fakulty MU, moderátor rádia, správce webu sonjh.cz, Svobodní, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář