Začne J.Hradec přitahovat feťáky? Praskneme tam milion a uvidíme…

Jen 3 zastupitelé dali zelenou obezřetnějšímu přístupu a hlasovali pro více informačně preciznější a podrobnější podklady, než se rozhodnou investovat 1 milion Kč do drogově závislých.

Je obecně známý fakt, že čemu věnujeme pozornost, do čeho dáváme energii, to roste a daří se tomu. O to víc, když je to finanční energie.

Naše město bohužel začíná trpět tím, že jsme dobří v sociálních službách a „projektech“.

Čím lepší služby poskytujete, tím více to klienty tzn zákazníky těchto služeb přitahuje. Z celého širokého okolí. O to víc, když je něco zadarmo. Tedy z peněz daňových poplatníků, které nám stát bere z peněženek a dává je pak na takovéto účely. Platíme to tedy my, jen o tom my sami nerozhodujeme.

Na březnovém zastupitelstvu zástupci občanů rozhodli, že město poskytne neziskovce 1 milion Kč na vybudování centra, které bude drogově i třeba alkoholově závislým poskytovat své služby.

Má drogově závislým měnit zdarma stříkačky a i jinak s nimi pozitivně pracovat, ale jak a co to konkrétně přinese, nebyl schopen nikdo pořádně vysvětlit. V dotační smlouvě se opakuje stále jen slovo „služby“.

Původně měla neziskovka zájem o prostory bývalé budovy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v parku. Proti tomu okamžitě na radě města protestovali naši zastupitelé Chalupský a Petrů, jestli jsme se nezbláznili, že všude okolo máme školy a děti a my do této lokality budeme magnetizovat drogově závislé!?

Neziskovka si našla tedy jiný pronájem. V budově bývalé Vojenské správy se zahradou na Karlově na Nežáreckém předměstí.

A má obsluhovat celé OeRPéčko,  tedy i přilehlé obce. Sem se tedy budou stahovat lidé s nejrůznějšími závislostmi.

Benefitem, který vyváží všechna negativa, má být to, že nové stříkačky a jehly zadarmo výměnou za staré sníží přenos žloutenky, pohlavních chorob a HIV. A také se snad už pak všude nebudou ty stříkačky povalovat.

Kdo bude konkrétně služby poskytovat se ještě neví, kvalifikovaný personál se bude teprve náborovat.

Ono se vlastně neví vůbec nic. Kromě toho, že do toho občané daji rukama zastupitelů milion korun do začátku a že to má být na spojnici mez Šindelnou a městem. Můžeme tipovat, kolik současných obyvatel Šindelny se do roka nově setká s drogami, když jim tato komunita bude blíž.

A to nám vadí nejvíc. Aniž bychom něco věděli, flákneme tam milion a budeme dělat, že se tím ten problém vyřešil.

Otázky však zní:

A máme vůbec nějaký problém?
Kolik drogově závislých v J.Hradci je?
Kolik z nich je našich Hradečáků a kolik cizích?
Kolik je jich z osazenstva Šindelny?
Jaká je věková struktura těchto závislých?
Co je podstatou a příčinou jejich závislosti?

Jaké máme nástroje a možnosti s tímto negativím jevem bojovat, abychom měli J.Hradec čistý a pod kontrolou?

Na co konkrétně bude ten milion Kč použit? Co půjde na mzdy, co na pronájem, kolik na energie nezatepleného objektu atd.?

Jediné číslo, které byla schopna vedoucí sociálního odboru utrousit, bylo 220. Tolik je snad drogově závislých ve městě. Jinak nic nevíme, všechno je problém, legislativa, GDPR , nelze se ani ptát, natož pak poskytovat info… Tak do takovéto agendy se chceme nově navézt. A navíc bychom se prý divili z jakých dobře situovaných rodin ti narkomani pochází! No tak to snad o to víc, by si ti bohatí rodiče měli sami hradit a neměli by se na jejich zanedbanou výchovu skládat všichni občané. Ty peníze pak chybí dětem na benzín na sportovní zápasy.

Proti tomu vystoupil a podobné dotazy před hlasováním o přidělení dotace ostatním kolegům zastupitelům položil Jarda Chalupský.

Skoro hodinu se snažil argumentovat a vysvětlovat, že takto nelze s penězi lidí zacházet, když nevím, co za ty peníze dostaneme a čemu tím prospějeme! Požadavky, aby alespoň vystoupili zástupci neziskovky a vše objasnili včetné ošetření obav občanů, když už to není uvedeno v materiálech pro hlasování, nebyly vyslyšeny. Nedozvíme se tedy ani, jaké jsou zkušenosti a výsledky z jiných měst, kde působí.

Jarda Chalupský si v Senátu od kolegů starostů a lékařů tu zpětnou vazbu zjistil. Takže ví, co lze očekávat. Ostatním je to asi jedno. Při hlasování o námi navrženém odložení dotace, dokud nebudeme mít potřebné informace pro rozhodování, to podpořili jen naši dva zastupitelé – ing. Chalupský a Doc. Pokorný a JUDr.Vytiska.

Zastupitelé zasadili ve městě nový strom „služeb pro závislé“, uvidíme kam až se bude košatit a jaké plody přinese.

Podívejte se na celou diskusi k tomuto tématu.

Kolektiv Autorů

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Komentáře

Přidat komentář