Velká hřbitovní kauza v J. Hradci

Řeklo by se taková hloupost! Věc, kterou lze vyřešit během několika dnů a jednou radou.

Konec konců tu radu dávali sami majitelé hrobů, kterým Služby města Jindřichův Hradec s.r.o. při sečení znečišťují náhrobní desky travou a poškozují lampičky odlétávajícími kamínky.

Pietní chvilka a příjemné vzpomínky na blízké, kteří již nejsou mezi námi, se bohužel mění na úklidový pracovní tábor. Otočit se na podpatku, jít se převléct, nakoupit kyblík, čistící prostředky, hadr, kartáč, smeták a jít zpět na hřbitov si uklidit hrob.

Jak mohou senioři chodící o francouzských holích vyslyšet radu, že si mohou půjčit konev a dojít si pro vodu, to nevíme.

Jisté však je, že přístup Správy pohřebiště a Služeb města pod jedním ředitelem vede spíš k tomu, aby pozůstalí zaklekli a snažili se vlastními silami uvést hrob do původního stavu, důstojného památce svých zesnulých. O to smutnější je to pohled, když se jedná o staré lidi, kteří sami mají problém se ohnout, natož v kleče po někom něco uklízet.

Přitom stačí jen málo. Použít strunovou sekačku s jiným krytem, který by zabránil odletování trávy a kamínků na hroby, nebo si ten kryt vyrobit.

Nebo se dojít podívat, jak to dělají na jiných hřbitovech, což jsme učinili. Nejčastější odpověď prý byla, že to prostě dělají pořádně, aby byli lidé spokojení 😊

Poškození sami navrhovali, aby dva pracovníci přidrželi na chvíli vedle hrobu plachtu, která by zabránila znečištění hrobů a výzdoby sečením.

Tak jak se to dělá na hradeckých sídlištích u zaparkovaných aut. Ale kdyby pan ředitel přemýšlel, určitě by se vyhnul i těm dvěma lidem s plachtou navíc, které údajně nemá.

Vymyslel by třeba jednoduchou, lehkou, nastavitelnou konstrukci, na kterou by dal plachtu, a tu by vždy po stranách nasunuli podél hrobu jako „garáž bez zadní stěny a bez stropu“. Takový nízký krycí paraván. Pak by bylo možné mezi hroby sekat, jak je libo, a hroby by zůstaly nedotčené. Hroby jsou rozměrově unifikované, nejsou úplně každý jiný, neměl by to být problém.

Nebo existují teleskopické nůžky, kterými lze hrob kolem dokola objet a vystříhat, než to projede kolová sekačka se sběrem.

Každý z nás by jistě vymyslel nějaký ještě lepší způsob, který by to řešil.

Správa pohřebiště se však zmohla jen na radu, že kdo bude chtít hrob očistit, ať si řekne individuálně. A nezapomněla se v Jindřichohradeckém zpravodaji pochválit, jak to mají na hřbitově krásné, a že mají být lidé shovívaví.

Asi jako byste si objednali malíře do bytu, on si nic nepřikryl, vše by vám zacákal barvou, řekl si o peníze a maximálně odvětil, že pokud chcete, aby si po sobě uklidil, musíte si požádat. Myslím, že by takového řemeslníka každý hnal. Za údržbu majitelé hrobů platí v ročním poplatku. A my všichni Hradečáci dáváme z městského rozpočtu Službám města za jejich služby pro občany miliony.

Zdánlivě jednoduchý podnět k nápravě se tak stal roční kauzou, kterou se zabývali dva starostové, Česká televize, média, Městská policie, zastupitelstvo a senátor.

My si fakt v J. Hradci umíme vyrábět problémy, kde nejsou!

V tomto případě to není o těch lidech, co sečou, ale o postupu a poskytnutí jim náležitých prostředků, aby to mohli dělat dobře a k výsledné spokojenosti.

Snad po interpelaci Ing. Chalupského na zastupitelstvu nový starosta jako druhý jednatel Služeb města vedle ředitele Ing. Ježka dohlédne na zjednání nápravy.

A hřbitovní kauza snad splaskne jednou pro vždy!


Kolektiv Autorů

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Komentáře

Přidat komentář