V Člunku se letos ještě nesešli zastupitelé. Poslední schůzi starosta zrušil, a protože to udělal opakovaně byl u toho i senátor Chalupský

Rozhlas: V Člunku se letos ještě nesešli zastupitelé. Poslední schůzi starosta opět zrušil

Před zamčenými dveřmi úřadu se ve středu sešla část zastupitelů obce Člunek na Jindřichohradecku s obyvateli. Starosta letos podruhé zrušil zasedání zastupitelstva, přestože že by se podle zákona o obcích mělo konat alespoň jednou za tři měsíce.

Starosta zastupitelstvo už dvakrát svolal a poté ho náhle těsně před samotným jednáním zrušil. Lidé po něm na veřejné schůzi chtějí vysvětlení, proč usiluje o zrušení vojenské střelnice v Lomech místo toho, aby s armádou vyjednal kompenzace.

Před obecním úřadem v Člunku se začali lidé scházet ve středu před osmnáctou hodinou. Dveře zůstaly zavřené, na úřední desce v tu chvíli asi dvě hodiny viselo oznámení, že se schůze ruší kvůli pracovní neschopnosti starosty Zdeňka Plachého.

„To už není ani možný, dělá si z nich normálně šoufky.“ „Nemohl předat ty informace paní místostarostce, která by to řídila? Mám svého zástupce, tak to deleguji na někoho a ne, že tady nechám lidi stát přede dveřmi,“ zaznívalo ze skupiny asi třiceti lidí, kteří chtěli od starosty vysvětlení jeho kroků ke zrušení střelnice v místní části Lomy.

Místostarostka Jarmila Hudečková před úřad nepřišla. Druhý den se k dění v obci nechtěla vyjadřovat. Povinnosti starosty prý nebyla schopná převzít. „Já jsem neuvolněná a za druhé jsem nemocná,“ reagovala na dotaz Českého rozhlasu.

Pět z devíti zastupitelů se přesto před úřad dostavilo. K lidem promluvila opoziční zastupitelka Simona Palová. „Ještě ani jednou jsme nezasedali. Vždycky vyvěsí pozvánku přibližně dva měsíce předem a pak to několik hodin před začátkem v podstatě bez jakéhokoli důvodu ruší,“ popisovala.

„Tentokrát tím důvodem byla jeho pracovní neschopnost, ale mnozí z vás svědčí o tom, že jste ho viděli na pracovišti, několikrát přes den v autě, takže to asi nebude tak vážné. Navíc chtěl konat formou videokonference, to znamená, že se tedy mohl připojit přes počítač vzdáleně,“ dodala směrem k obyvatelům.

„Proč to takhle dělá pan starosta? Vždyť nám to může vysvětlit a jít domů, ne?“ podivovaly se nad chováním starosty obyvatelky Lomů, které si na zastupitelstvu chtěly poslechnout jeho argumenty.

Zastupitelé svolávají jednání sami

Že chování starosty blokuje i další rozvoj a fungování obce, potvrdil také muž, který několik let žádá obec o prodej zhruba 200 metrů čtverečních pozemku u svého domu. „Přijedu sem, donesu katastrální mapu, kontaktuji ústně, písemně, doporučeným dopisem a nic se neděje už několik let,“ uvedl.

„Spousta žádostí končí jenom u starosty, ačkoli jsou adresované celému zastupitelstvu. To je praxe, která tady je,“ dodala opoziční zastupitelka Simona Palová.

Podnět na přezkoumání fungování obce Člunek už dostalo i ministerstvo vnitra. „Třináctého dubna jsme na místě provedli kontrolu, při ní byla zajištěna většina podkladů,“ potvrdil mluvčí Ondřej Krátoška.

Výsledky kontroly by měly být na přelomu května a června. „Ministerstvo vnitra nemůže obci ukládat konkrétní nápravná opatření nebo obec sankcionovat. Způsob nápravy zjištěných nedostatků je proto v rukou samotné obce, respektive zastupitelstva,“ doplnil Ondřej Krátoška.

O fungování samosprávy v Člunku se začal zajímat i regionální senátor Jaroslav Chalupský. „Pokud nejste spokojeni, nefunguje to tak, jak má, vyměňte starostu. K tomu potřebujete většinu zastupitelů, což vidím, že u vás asi bude,“ řekl obyvatelům přímo v obci.

Protože už se proti starostovi spojila víc než třetina zastupitelů, sami svolali podle zákona zasedání zastupitelstva na příští středu. Pozvat tam chtějí zástupce armády, upravit jednací řád i směrnici pro nakládání s majetkem obce.

„Úřad nám odmítl pozvánku vyvěsit, proto je to takhle zvenku. To je pro nás důkaz, že jsme měli snahu zveřejnit to na úřední desce obce,“ ukázala Simona Palová na pozvánku přilepenou na ochranném skle úřední desky.

Jestli zastupitelé starostu na jednání, které si sami svolali, odvolají, zatím nerozhodli.

 

Deník.cz: VIDEO: Naštvaní občané Člunku revoltují, starosta opět zrušil zastupitelstvo

Ve středu 4. května od 18 hodin bylo ohlášeno konání řádného zastupitelstva na obecním úřadě v Člunku. Těsně před začátkem se však na úřední desce objevilo oznámení o jeho zrušení. Naštvaní občané se nenechali odradit, diskutovali hodinu alespoň venku.
Odhadem asi čtyři desítky obyvatel Člunku i místních částí Kunějov a Lomy dorazily ve středu v podvečer před úřad. Další zrušení zasedání samosprávy v nich vzbudilo rozčarování. Na novém oznámení byl uveden důvod pracovní neschopnost starosty a nový termín setkání až s červnovým datem.
Hlavním důvodem jejich přítomnosti byla touha po otevřené diskusi se starostou Zdeňkem Plachým o vojenské střelnici v jejich katastru. Minulý týden totiž sousední Kunžak aktivity Armády ČR v lokalitě podpořil. V Člunku se ale hraje na „schovávanou“. Poslední zasedání zastupitelů se konalo loni v prosinci, od té doby se vždy náhle objevují důvody pro jeho zrušení. Podle přítomných tento čin byl vrchol jeho chování.
Úhybné manévry
Názory místních se vesměs shodovaly. Stydí se, že v Člunku bydlí. Nikdo nechce nic jiného než, aby se starosta začal řídit zákonem a jednal. „Už nevím, co si mám myslet o chování starosty. Normálně si z lidí dělá srandu a nejhorší je, že to není poprvé,“ míní Jaroslav Filsak. Zastupitelstvo z různých důvodů přesunul letos už nejméně třikrát. „Navíc jsem ho viděl ráno v obchodě a byl zdravý jako rys,“ upozornil s tím, že už místní mají úhybných manévrů dost.
Josef Tlustý se nechce veřejně chlubit, že bydlí v Člunku. „Všichni by se mi smáli potom, co se tu děje. Po střelnici jsem padesát let chodil a v životě mi to nevadilo. Za bývalého starosty Petráka jsem dělal správu lesů, vždy jsme se nějak dohodli, i když jsme se hádali. Za současného starosty musí být všechno po jeho,“ popsal Tlustý, proč se s touto prací dobrovolně rozloučil.
Přímo v Lomech krátce žije Alena Křenková. „Vždycky jsem si myslela, že je to čestný člověk, ale co poslední dobou vyplouvá na povrch, to není vůbec hezké,“ soudí o starostovy. Nikdy by nezbrojila proti střelnici, která na místě byla dříve, než se přistěhovala. „Je to postavené na hlavu. Střelby nevadí nikomu z naší rodiny, a to mám půlročního syna. Měla jsem strach, aby ho to nerušilo, a je to úplně v pohodě,“ upřesnila Křenková s tím, že ani hospodářská zvířata nemají s výcvikem armády problém.
Kontrola z ministerstva
Podpořit místní dorazil i senátor za Jindřichohradecko a Pelhřimovsko Jaroslav Chalupský. Situaci v obci považuje za podivnou. „Nějaké kroky jsme již podnikli, protože jsem dostal několik podnětů od občanů,“ konstatoval. Soupis pochybení byl celkem dlouhý, a tak do obce zamířila inspekce z ministerstva vnitra. „Podněty na ministerstvu shledali jako závažné, a proto aktuálně probíhá kontrola zabývající se dodržováním zákona o obcích,“ upozornil senátor.
Starosta Plachý podle něj dlouhodobě přesouvá zastupitelstva a záměrně nezařazuje témata, které chtějí zastupitelé a občané projednávat. „Výkon zastupitelské demokracie je v Člunku naplňován svérázně, někde až za hranicí norem. Uvidíme, k čemu dospěje kontrola ministerstva vnitra,“ naznačil Chalupský. I on potvrdil, že zastupitelé v nadpoloviční většině mohou svolat jednání bez hlavy obce. „Přijel jsem, abych hledal konsensus a snažil se naplnit vůli občanů. Možná by bylo nejlepší starostu vyměnit,“ uvedl Jaroslav Chalupský.
Nový termín
Pět přítomných zastupitelů se proto rozhodlo svolat na vlastní pěst zasedání na 12. května, aby se mohla zúčastnit i široká veřejnost a zástupci armády. Setkání členů samosprávy se má uskutečnit ve škole v Kunějově. „Naše účetní oznámení odmítla vyvěsit na úřední desku, a tak jsme ho i s plánovaným programem dle pokynů z ministerstva nalepili na vývěsku izolepou,“ vysvětlila zastupitelka Simona Palová.
V Člunku na Jindřichohradecku se žije jako v Kocourkově, zasedání zastupitelstva bylo odvoláno dvě hodiny před konáním. Občané a zastupitelé diskutovali před úřadem. | Video: Lenka Pospíšilová

 

Mgr. Libor Vondráček

25 let, předseda strany Svobodní, právník, provozní e-shopu sonjh.cz, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře
 1. Pingback: ivermectin cream
 2. Pingback: ivermectin trials
 3. Pingback: buy ivermectin
 4. Pingback: stromectol otc
 5. Pingback: furosemide 160
 6. Pingback: iver mectin
 7. Pingback: ivermectin studies
 8. Pingback: buy ivermectin nz
 9. Pingback: real casino online
 10. Pingback: tadalafil liquid
 11. Pingback: casino real money
 12. Pingback: stromectol sale
 13. Pingback: borgata pa online
 14. Pingback: viagra natural
 15. Pingback: prednisone
 16. Pingback: cost of viagra
 17. Pingback: cialis
 18. Pingback: order cialis
 19. Pingback: covid antivirals
 20. Pingback: what is cialis
 21. Pingback: cialis tadalafil
 22. Pingback: what is tadalafil
 23. Pingback: stromectol xl
 24. Pingback: furosemide 180mg
 25. Pingback: cialis at walmart
 26. Pingback: buy viagra mexico
 27. Pingback: ivermectin 50ml
 28. Pingback: otc cialis
 29. Pingback: order ivermectin
 30. Pingback: stromectol price
 31. Pingback: ivermectin buy
 32. Pingback: Anonym
 33. Pingback: Anonym
 34. Pingback: Anonym
 35. Pingback: ivermectine
 36. Pingback: cvs stromectol

Přidat komentář