SuperObchoďák, který by městu prospěl

Hlavně se nikoho moc neptej! Je potřeba mít nápad a ten rychle prosadit, oni si pak zvyknou! Nejvíce dokáže věci posunout vpřed osvícený diktátor…

To jsou teze, které slýchávám. Problém je v tom, že diktatury a zacházení s lidmi jako s ovcemi se mi eklují. Pak je tu ještě ten prvek osvícenosti, který má ale také určité předpoklady. Uměl bych si to představit v prostředí např. královských rodin, kde jsou děti od malička vzdělávány, vychovávány, drilovány nejlepšími odborníky a mají možnost později i cestovat a poznávat svět. Mají kolem sebe prostředí poznání, které k té osvícenosti trochu předurčuje. Tam jsou předpoklady, že takto vzdělaný a vychovaný člověk se bude rozhodovat správně. A přes to takový panovník stejně ještě vyžaduje svůj tým poradců a průzkumy, které mu ve správném rozhodování pomáhají. V tom je ta osvícenost.

My však máme představu, že když to někomu ve volbách cinkne, tak mu rázem na hlavě přistane koruna osvícenosti, získal jackpot a může si čtyři roky dělat s městem, co chce.

Přitom není potřeba se narodit se zlatou lžičkou v puse. Celé to poznání lze nahradit právě správnou komunikací a diskusí se správnými lidmi, kteří něco umí, něco už dokázali, byli dál než v Krumlově a mají již nějaké životní zkušenosti. Plus potřebujete ještě jednu důležitou věc – srdce pro správnou věc, nepokřivené kalkulem nějakých zájmů. V obrysech se tomu říká správné manažerské projektové řízení.

A teď k tomu superobchoďáku…

Byli jsme konečně s přáteli na pivku. Nejsem pivař, takže když s někým vyrazím, je to spíš o tom zajímavém povídání a chmelový mok je jen katalyzátorem dobré nálady. Jak říkají kluci z gymplu, napili jsme se chytré vody a přišla řeč na jedenáctihektarové Obchodní centrum. Už druhý měsíc toto téma diskutuji ze všech stran, byť asi zbytečně, protože ta rozehraná realitní hra s pozemky a investory je téměř před koncem.

Ale přece si neodpustím tu myšlenku, třeba se nad ní někdo zamyslí a pokud by mělo nějaké obchodní centrum těchto rozměrů vzniknout, mohla by existovat varianta skutečně pro město přínosná.

Třeba se nakonec opravdu nějaký trochu osvícený investor ukáže. Nebo by nám stačilo, kdyby uměl alespoň počítat a nalezl profitabilní záměr, který by nám ve městě nevybudoval brownfield.

Chceme do města získat tisíce nových mladých obyvatel, abychom nebyli, jak se říkává, městem důchodců a nepřizpůsobivých.

Chceme lidem poskytnout příležitosti k bydlení a stavění rodinných domů, aby se jejich byty uvolnili pro další zájemce.

Chceme získávat pro město zaměstnavatele s vyšší přidanou hodnotou, firmy, které nechají Hradečáky vydělat více peněz.

Chceme si zachovat krásné a zdravé životní prostředí a to, že jsme trochu bokem, pár kilometrů od dálnice, může být naší výhodou.

Chceme ve městě stabilní a společensky uvědomělé firmy s respektem k přírodě.

Chceme se stát magnetem pro lidi v okolí 100 km, aby k nám, nejlépe opakovaně, jezdili a znovu jsme oživili celé město.

Chceme přitahovat bonitní klientelu, chceme využít chat a chalup Pražáků, aby si u nás vytvořili druhý domov. Aby vydělávali v byznysových městech a k nám se jezdili obsloužit, za službami, za relaxací.

Chceme Hradečákům doplňovat obslužnost, která nebude stylem „jedno za cenu druhého“, ale spíš jako další dílek do skládanky možností ve městě, kde jeden harmonicky podporuje druhý.

Chceme, aby lidé z obchodního centra na periferii přijeli také do historického středu a pomohli ho svými útratami udržet v dobré kondici.

Chceme, aby se město vyvíjelo vyváženě a aby bylo opět malinko multikulturní, aby k nám opět zavítali hodnotní lidé z okolních zemí.

Chceme rozvíjet řemesla, služby s vyšší přidanou hodnotou.

 

Už Vás napadá, který supermarket k tomu všemu může ve městě přispět?!

IKEA. Ano IKEA!

Proč si to myslím?

Splňuje to, co chceme. Navíc:

 • Mají nejblíže pobočky Ostrava, Brno, Praha, Linz a tato 100 km spádová kružnice se středem v J. Hradci by mohla být zajímavá pro množství lidí na tomto území a jsme blízko k přechodu s Rakouskem.
 • Skandinávské země a firmy mají dobrý vztah k životnímu prostředí a také k moderním technologiím. Dají se tedy předpokládat minimálně zelené střechy, zalesněné parkoviště, rekuperace vody a ne vytvoření tepelného ostrova.
 • IKEA potřebuje stovky pracovníků s vyšší kvalifikací než jen doplňování regálů a samoobslužné kasy. Potřebuje designery, tapetáře, truhláře na úpravu kójí, bytové architekty, odborníky na domácí řemesla, kutily, logistiky, úklidové pracovníky, zahradníky na údržbu zeleně a okolních ploch atd.
 • Na IKEU lze navázat další prstenec hradeckých služeb, které v areálu kolem může být k dispozici – doprava, půjčovna vozíků, dodávek, firmy na kompletaci nábytku, truhláři na úpravu nábytku a dodělání dalších interiérových záležitostí, spolupráce se švadlenami na úpravu bytového textilu, nebo přímo navázané speciálky s tímto a doplňkovým sortimentem, pohlídání auta s nákupem na vozíku, než se rodina občerství před cestou zpět v historickém centru.
 • Vedle je Zahradní centrum, takže jedno pomůže druhému a zákazník si vyřeší nejen interier, ale rovnou i exteriér a zahradu.
 • Po myšlenkově namáhavém dopoledni, co a jak doma udělat a nic nezapomenout, si pak rodiny rády zajedou i do historického centra, sednout si do kaváren, na zahrádky, doladit věci do speciálek atd. Můžeme nabídnout kyvadlovou dopravu do historického centra a parkoviště u IKEA může být v ten moment odstavným parkovištěm pro návštěvníky z větší dálky.
 • Bylo by možné navázat spolupráci v rámci železářství. Nebo by mohl být vedle i nějaký ten kutilský market, který by dával smysl a pro kvalitnější zboží a odbornější služby by lidé zavítali do speciálky.

 

A pak je tu ještě plánovaná kruhová křižovatka u Penny, která semele všechny dohromady – kamiony, osobáky, cyklisty, chodce. Na tu jsme moc zvědav, co způsobí.

Přitom ten dopravní uzel je podle mého laického názoru docela dobře vyřešen již nyní díky kruháči s letadlem a Tuzemáckému kruháči. Stačí udělat pěkný designový, ale hlavně funkční cyklomost přes silnici spojující sídliště Hvězdárna s Obchodní zónou. Pro cyklisty i chodce. Platil by to soukromý investor, město by si k tomu mohlo říci své, aby vše fungovalo harmonicky.

Představa je následující. Řidič jedoucí od Žďáru kolem panelárny odbočí až na sjezdu k Zahradnímu centru a kolem Zahradního centra zadem dojede do obchodní zóny. Stejně tak by to měli jednodušší návštěvníci z Rakouska, o které stojíme, na Tuzemáckém kruháči u ONO zahnou k Zahradnímu centru a kolem něj dojedou na parkoviště IKEA.

Takže z jedné strany najíždějí do zóny auta a z druhé od  sídliště mohou proudit lidé a cyklisté, kteří projíždějí kolem do Pěny po cyklostezce.

Připadá mi to  přirozenější a bezpečnější, ale možná mě někdo jako laika vyškolí, že se hluboce mýlím. 🙂

Každopádně IKEA by nám pomohla zmagnetizovat široké daleké okolí od Č. Budějovic, Horního Rakouska, Slavonic, Dačic, Pelhřimova, Havlíčkova Brodu, Tábora, Písku atd.

To si dovolím tvrdit, že je spádovka podobná Zličínu.

 

A jaké kroky k tomu vedou?

Nemít v J. Hradci další potraviňák, ale opravdu magnet na návštěvníky ze širokého okolí a generátor peněz pro místní!

Doladit tuto myšlenku, dovést ji k většímu detailu, prodiskutovat ji s místními podnikateli a komplementárními službami, vzít si zpětnou vazbu od občanů, jak to vidí oni, protože takovým počinem chtíc nechtíc změníme město, tak je potřeba si ty věci říci, co to přinese a jaká negativa je potřeba ošetřit, aby byla minimální. Pak je potřeba si ujasnit, co jako město můžeme pro tento záměr udělat a jak vyjít vstříc investorovi a co za to na oplátku očekávat.

Najít si vhodného člověka uvnitř ve vedení IKEA ČR, aby pomohl otevřít dveře do jednací zasedačky a tam tento záměr zkusit nabídnout a skloubit ho se záměry IKEA. Dohoda win-win-win pro všechny zúčastněné.

V případě kladného stanoviska pak může město převzít roli facilitátora a nabídnout majiteli pozemků pod budoucí Obchodní zónou tohoto investora, který by pozemky se všemi povoleními odkoupil. Opět za podmínek také výhodných pro město a s pojistkami pro  město do budoucna, aby se z IKEA za deset let nestaly arabské lázně nebo podobné nám kulturně vzdálené počiny.

Zkusit vytvořit podmínky pro to, aby i takové společnosti jako IKEA mohli vybudovat v J. Hradci své školící centrum, kam by jezdili firemní odborníci z okolních zemí na specializované tréninky spojené s teambulidingy v okolí. Opět příležitost pro vznik dalších hradeckých firmiček na management volného času a outdoorové aktivity. Příležitost pro jazykáře tlumočit, provádět, ukazovat památky, pro filmaře a dronisty dokumentovat firemní offsitové zážitky, pro restaurace dodávat catering atd.

Věřím, že během dvou let se do vedení města dostanou také lidé z komerčního prostředí, kteří se v případě takových projektů nenechají opít rohlíkem. Věřím, že příští zastupitelstvo bude umět prostřednictvím rady a pana starosty jednat s podnikateli o záměrech vhodných pro rozvoj města. Ne jako dnes, kdy slýchám historky, že se investoři obrací na radnici se svými záměry usídlit své menší průmyslové podniky na území J. Hradce, ale pak jim nikdo není schopen ani odpovědět na email. Nabídky se pak realizují u Kamenice nad Lipou, v Pelhřimově a jinde, kam Hradečáci musí s menším komfortem za prací dojíždět.

Když už pan starosta v televizi mluví o tom, jak jedná s podnikateli, jak se snaží podporovat podnikání, jde často o propletence firem, společnosti s tíživou minulostí, nebo firmy bez zaměstnanců a strojního vybavení. Což je jasným signálem pro to, že současné vedení nemá dobrou představu o tom, co je to správné podnikání a jak vypadá věrohodný investor. A vůbec, jakým způsobem bychom měli získávat drobný čistý průmysl 4.0 do města, který by dal lidem nejen pracovní příležitosti, ale hlavně pak nějaký růstový potenciál.

Radnice musí umět vidět skutečně dobrou nabídku pro rozvoj města a rozpoznat, co je jen bohapustý kšeft několika jedinců.

Jarda Chalupský

46 let, podnikatel, ekonom, odborník na strategické řízení, zavádění změny a řízení kvality, nestraník, Jindřichův Hradec IV + člen Výboru pro rozvoj města

V Jindřichově Hradci jsem se narodil, vystudoval Gymnázium V.Nováka, následně pak hradeckou Fakultu Managementu, kde jsem tři roky vyučoval jako odborný asistent. Následně jsem pracoval v nadnárodní korporaci v Praze a na ústředí ve Spojených státech. Nyní podnikám v Jindřichově Hradci, Pelhřimově a Praze s 15ti letou zkušeností v maloobchodu. Zároveň pomáhám jako specializovaný konzultant na strategické řízení, projektového zavádění změny a řízení kvality. Jsem ženatý, mám 2 děti. V životě jsou mi blízké citáty: "Vezmi osud do svých rukou, než to za tebe udělá někdo jiný!", "Žij a nech žít", "Co se nelíbí tobě, nedělej jiným!" Mám rád všechny druhy sportu. V mládí jsem závodně jezdil na kole, nyní mne baví běh a procházky městem. Rád naslouchám lidem, kteří něco umí a něco v životě dokázali.

Baví mne inspirovat se nejlepšími zkušenostmi ze světa a zavádět je do podnikání. chalupsky.cz, facebook: chalupsky.cz

Komentáře
 1. Pingback: brazil ivermectin
 2. Pingback: ivermectin studies
 3. Pingback: 1database
 4. Pingback: buy stromectol uk
 5. Pingback: cost of stromectol
 6. Pingback: ivermectine kory
 7. Pingback: invermectin
 8. Pingback: ivermectin us fda
 9. Pingback: ivermectin uses
 10. Pingback: lasix 5 mg
 11. Pingback: lasix generic
 12. Pingback: ivermectin 0.5
 13. Pingback: ivermectin 5ml
 14. Pingback: cialis best price
 15. Pingback: cialis goodrx
 16. Pingback: ivermectin usa
 17. Pingback: cialis generic
 18. Pingback: what is cialis
 19. Pingback: monopiravir
 20. Pingback: cialis generique
 21. Pingback: tadalafil cialis
 22. Pingback: cialis goodrx
 23. Pingback: avis tadalafil
 24. Pingback: cialis medication
 25. Pingback: cialis and canada
 26. Pingback: ivermectin 1
 27. Pingback: Anonym
 28. Pingback: Anonym
 29. Pingback: Anonym
 30. Pingback: soolantra for sale
 31. Pingback: viagra soft
 32. Pingback: stromectol mg

Přidat komentář