Senátorská židle jako korýtko!? Proč s tím tedy něco neuděláme?!

Přemýšlel jsem o tom, proč se ve státní správě používá slovo „korýtko“ a proč tomu tak není v soukromé sféře a ve firmách. Ve firmě máte běžně také příjmy 100tis+ a posty, kde se na výplatní pásce objevuje půl milionu měsíčně, ale nikoho nenapadne mluvit o korýtku. Spíš většinou zavládne uznání, že je někdo schopen se té role ujmout a naplňovat jí. Ono je to totiž o sakra náročné práci a ty peníze jsou zasloužené! V komerci vám nikdo nedá peníze za nic nebo za mizerné výsledky. Ale také platí, že je to taková práce, která vás musí pár let bavit, musíte do ní být předchozí cestou vydrilováni a připraveni, jinak ji nemůžete dělat ani týden. Ty peníze jsou  jen příjemný bonus. Měřítko úspěšností zvládání problémů. Čím pekelnější problémy, tím větší odměna.

A to je asi ten rozdíl. Ve veřejných službách lidé cítí, že odměna není navázána na výkon a kvalitu odváděné práce. Proto ta pejorativní představa korýtka. Papání, mlaskání, povalování se, žádný výkon.

Já se té nálepce nedivím. Když si jako občan položím otázku, co pro mě můj senátor a navíc i dost dlouhou dobu předseda senátu udělal, pak nevím, co mám odpovědět. Mě vůbec nic nenapadá. O ničem nevím. Snad nějak hájil dobrou věc při schvalování zákonů. Snad byl tou dobrou pojistkou demokracie, i když o tom začínám s narůstajícím velkým bratrem pochybovat.

Celou dobu spíš mlčí, vypadá sympaticky, nekonfliktně, ale když se občas projevil, stávaly mi jako podnikateli vlasy hrůzou… Prý je třeba zvýšit živnostníkům odvody, aby šli pseudopodnikatelé k pásu do fabriky, tam jich je potřeba! Následně ještě přitvrdil, když vyzval lidi, aby nahlašovali své sousedy, pokud patří mezi tyto pseudopodnikatele! Pak mu asi nějaký PR tým řekl, že by měl raději mlčet a dobře vypadat.

No není divu, když se pan senátor po vyučení už většinově věnoval jen odborářské práci, tzn. žil z těch, co pracují a z řečí o jejich blahu. Pak už naskočil do senátu a tam sedí 24 let!

Jako manažer a podnikatel si pokládám ještě druhou otázku. Když jsme si takového senátora najali/zvolili, zaplatili mu za těch 24 let cca 30-40.000.000 Kč na výplatě (cca průměrně 130tis měsíčně po dobu 24 let), co pro nás udělal za tu odměnu? Čím si jí zasloužil? Jak zlepšil náš život? Jaké problémy za nás vyřešil?

Já ho viděl stříhat šerpu u hasičů, rozdávat růže týden před volbami a zahajovat výstavu květin v Žirovnici. Pak ho občas zahlédnu v televizi. Takže spíš jen PR akce.

O nějakých větších výsledcích tedy nevím. Výkon? Kde nic, tu nic.

To i starosta města se musí za poloviční peníze jinak otáčet a řešit násobně více problémů. Pokud to tedy za něj nedělá nějaká schopnější pravá ruka.

Pak tedy chápu tu nálepku korýtko.

Principiálně mi vadí ještě jedna věc, která je v soukromé sféře nemyslitelná, že si poslanci a senátoři sami rozhodují o svých výplatách. Umíte si představit, že by si zaměstnanci ve firmě jen tak zahlasovali a určili si, jaké výplaty budou mít? Bez ohledu na výkon a výsledek své práce?! Nebo že by si podnikatel odhlasoval svojí výplatu a pak mi ji prostě někdo dejte, je mi jedno, odkud na ní vezmete, prostě se složte nebo si někde pučte, že jsem si svou službou zákazníkovi nic nevydělal, mě nezajímá?!

Absurdní že?

Cesta aktuálně není ve výši odměny, ale v tom, chtít za ní  v první řadě nějaký výsledek! Něco, co bude pomáhat řešit naše každodenní problémy. Buď plošně nějakým zákonem, nebo spíš zrušením nějakého nařízení pro všechny občany, nebo individuální pomocí starostům, kteří se snaží lidem ve svých obcích dělat lepší místo pro život.

Senátoři by měli umět zastavit zákony typu „solární baroni“, „obchodníci s chudobou“ a všechny další, které lidem zdražují život nebo do něj přináší sousedské starosti. To je důležitá pojistka pro občany. A pokud to neumí, pak opravdu Senát nemá valného smyslu.

Nás v soukromé sféře život naučil jednu věc – Že jen blázen dělá stále stejné věci a očekává jiné výsledky!

Proč s tím tedy něco neuděláme?! Proč nezkusíme přepřáhnout a dát příležitost někomu dalšímu, ať se ukáže?! Co můžeme ztratit?! Když se neosvědčí, proč ho nevymést hned v dalších volbách?!

 

Jarda Chalupský

46 let, podnikatel, ekonom, odborník na strategické řízení, zavádění změny a řízení kvality, nestraník, Jindřichův Hradec IV + člen Výboru pro rozvoj města

V Jindřichově Hradci jsem se narodil, vystudoval Gymnázium V.Nováka, následně pak hradeckou Fakultu Managementu, kde jsem tři roky vyučoval jako odborný asistent. Následně jsem pracoval v nadnárodní korporaci v Praze a na ústředí ve Spojených státech. Nyní podnikám v Jindřichově Hradci, Pelhřimově a Praze s 15ti letou zkušeností v maloobchodu. Zároveň pomáhám jako specializovaný konzultant na strategické řízení, projektového zavádění změny a řízení kvality. Jsem ženatý, mám 2 děti. V životě jsou mi blízké citáty: "Vezmi osud do svých rukou, než to za tebe udělá někdo jiný!", "Žij a nech žít", "Co se nelíbí tobě, nedělej jiným!" Mám rád všechny druhy sportu. V mládí jsem závodně jezdil na kole, nyní mne baví běh a procházky městem. Rád naslouchám lidem, kteří něco umí a něco v životě dokázali.

Baví mne inspirovat se nejlepšími zkušenostmi ze světa a zavádět je do podnikání. chalupsky.cz, facebook: chalupsky.cz

Komentáře

Přidat komentář