Rozdělovaly se dotace. Rozkaz zněl jasně. Opoziční návrhy nesmí projít!

Únorové zastupitelstvo prověřilo, jak pevně se povedlo na Floriánu svázat koaliční partnery ANO, Blábolilovu ODS,  Sdružení Nejedlého Kandidátů a Mrvkovy Nezávislé.

Pouta jsou pevná, ani jeden z protinávrhů na úpravu rozdělení dotací neprošel. Jsme zpět ve starých časech, zapomeňte na slib zastupitele, vědomí a svědomí, naslouchání argumentům, noty jsou dány. Patnáctičlenná hlasovací mašina o tom nenechala nikoho na pochybách.

A některé dotační tituly přinesly pikantnosti, kdy nebylo koaličním zastupitelům co závidět, neboť se asi museli před zmačknutím tlačítka dost ošívat.

O co šlo konkrétně?

Opoziční hnutí STAN a Hradec Srdcem a Rozumem, aniž by se domlouvaly, shodně navrhly navýšení čásky pro mobilní hospic Kleofáš, který poskytuje pomoc rodinám s péčí o nevyléčitelně nemocné až do konce jejich životní cesty. Ze 100.000 Kč jsme chtěli navýšit na částku 180.000 Kč, o které Kleofáš požádal. Celkový roční rozpočet je přitom násobně vyšší a přes milion korun musí získat na svůj provoz z jiných zdrojů.

Od Mgr. Mikeše zazněla v argumentaci čísla. Náš zastupitel Ing. Chalupský zase upozornil, že takovou pomoc můžeme jednou potřebovat všichni, že je to pro Hradečáky potřebná a záslužná práce. Dal také do srovnání dotaci milion korun na práci s drogově i jinak závislými, známou jako „výměna stříkaček“, kterou zastupitelé odsouhlasili loni. Bez jakýchkoli datových podkladů a představy, co taková služba vůbec reálně přinese.

Ing. Chalupský také připomněl, že odbor dopravy, a tedy město, nebylo schopno za tři čtvrtě roku vyjít Kleofášovi vstříc, aby jim za poštou vyčlenili jedno místo na stání výjezdového vozidla, aby pečovatelky nemusely pro auto přes půl města v dešti, když musí urgentně za pacientem. Poslední nabídkou snad bylo, že si mohou zaplatit roční parkování. A ani to nějak nedopadlo. Proto Ing. Chalupský jako senátor nabídl, že roční parkovné za Kleofáše uhradí, pokud město nedá na jeho přímluvu a nevyjde vstříc, protože je to ostuda.

O to větší ostuda, když zároveň rada města a koaliční zastupitelé poslali 200.000 Kč na KC Jitka a 100.000 Kč nově také na plovárnu. Stylem „udělejte za to nějakou kulturu“.

To bylo také předmětem dalšího protinávrhu Hradec Srdcem a Rozumem, aby se tímto způsobem nedávalo nic.

Nevadí nám podpora komerčního byznysu v kultuře, kulturu podporujeme, ale ten mechanismus přidělování peněz je špatný!

Loni to proto rada města, které jsme se účastnili, z tohoto důvodu zamítla. Kritizovali jsme to u Ing. Mrvky, že takto posílá veřejné prostředky daňových poplatníků kamarádům na Jitku, nyní je to v bledě modrém to samé.

Když to loni rada města zatrhla, peníze se nakonec poslaly z jiné kapsy, z Nadačního fondu města, kde do toho nekecá Chalupský 🙂

Jako Hradec Srdcem a Rozumem jsme také nabídli změnu ve způsobu podpory podobných akcí, která by v důsledku byla větším přínosem i pro žadatele. Tedy, aby si „KC Jitka“ a „Plovárna“ žádaly individuálně na konkrétní kulturní akci, na základě předem předložené kalkulace. Tolik chceme utržit ze vstupného, tolik bude zisk na barech, tolik máme sponzorství, takové jsou provozní náklady na akci, kapela chce takový honorář a takový je finanční výsledek.

Pokud to nevychází, město může udělat politické rozhodnutí, že prostě tu Lucii Bílou, Evu a Vaška nebo kapelu Traktor chce Hradečákům dopřát, a proto finančně zaštítí nebo doplatí rozdíl, který vznikne, aby nikdo nebyl tratný.

Dali jsme také ke zvážení návrh, aby město místo finanční podpory vybraných podnikatelů dalo podporu nepřímo. Aby přispělo lidem na vstupenku na akci, kde bude město partnerem. 10, 30, 50, 70% sleva na vstupence hrazená městem? Zároveň jako partner může v ten moment pomoci s propagací akce. Chceme přeci, aby lidé chodili za kulturou a chodili se bavit, aby bylo nabito, FullHouse. Ve svém důsledku je to mnohem přínosnější i pro to KC Jitka či Plovárnu. A mohou zažádat i další, aby nebyli diskriminováni.

To že pak příjemce dotaci vyúčtuje a předloží městu, na co peníze použil, zda na pokrytí režie, honoráře umělci nebo nakoupil ruský tuzemák na bar, to považujeme za samozřejmé.

Velké mrzení jsme měli také z toho, že neprošel náš návrh na přidání 100.000 Kč na Jindřichohradecký půlmaraton, čímž by se téměř dorovnala původní požadovaná částka 320.000 Kč Mgr. Žižkovského zastupujícího organizátory akce.

Pikantností bylo, že sám zastupitel Mgr. Žižkovský se dostal do nezáviděnihodné situace, kdy musel hlasovat „zdržet se“ nebo „proti“ proti vlastnímu návrhu, aby držel koaliční lajnu.

Je to škoda. Jak ing. Chalupský argumentoval, Jindřichohradecký půlmaraton patří k nejlepším a nejnavštěvovanějším akcím, organizátoři ho vybudovali ze zelené louky, zavedli tradici, dali o J. Hradci vědět široko daleko. Navíc je to celospolečensky prospěšná pohybová aktivita pro tisíce nadšenců.

Dle našeho názoru organizátoři ukázali, že to umí a měli bychom jim podpořit možnost dál tuto atrakci rozvíjet a posouvat (obrazovky pod gymplem z průběhu na trati, drony, vodiči na určitý výsledný čas, větší show pro ostatní návštěvníky atp.) Ať si tuto tradiční akci užijí Hradečaci na maximum!

Podobná story je i u akce Jindřichohradecký LEV.

A jako poslední jsme protinávrhem nabídli zastupitelům, aby alespoň symbolickou částkou 50.000 Kč podpořili mladý motocyklový talent na ploché dráze Adama „Bubbu“ Bednáře, který to nemá úplně jednoduché, ale svým talentem a houževnatostí navzdory průběžným zraněním jako mladíček vyhrává a umisťuje se v evropských a světových soutěžích, kde poráží soupeře i v dospěláckých kategoriích.

Adam může být obdobou úspěšných hradeckých sportovců, kteří dělají dobré jméno městu, jako to známe z hokeje nebo z veslování.

I toto bylo koaliční patnáctkou smeteno. Radní si pohlídali ostatní své zastupitele, aby prošel jen ten jejich návrh na rozdělení.  

2.6 milionu Kč s rezervou 114 tisíc Kč pro rok 2023 je rozděleno.

Kdo jak hlasoval?

Protinávrh na více peněz pro nevyléčitelně nemocné, půlmaraton, symbolickou podporu mladému talentu a žádné netransparentní peníze na soukromé kulturní akce jsme podpořili jako opozice 11 hlasy. To jsou ty zelené hlasy v tabulce. Hlasy žluté a červené jsou proti tomuto návrhu.

Aby cokoli prošlo a mohlo se realizovat, musí návrh získat alespoň 14 zastupitelských zelených hlasů, což je většina.

Příště zkusíme snést více argumentů a přesvědčit více zastupitelů.

S ostatními finančními podporami jsme neměli problém.

Odhlasovaný materiál:

Kolektiv Autorů

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Komentáře

Přidat komentář