Jak vidím „výhodnost“ dotací

Všude okolo slyším názor, jak dotace EU jsou pro nás výhodné, jelikož dostáváme zpět více, než do EU posíláme. Tak si dnes vezmu k ruce selský rozum a kalkulačku (chytřejším to půjde i bez kalkulačky 🙂). Čísla budou vymyšlená, slouží pouze jako příklad. Nicméně například takový Děbolín by si kanalizaci zasloužil. Naopak nedávno postavená rozhledna je místním bohužel spíše pro pláč.

V dané lokalitě je potřeba udělat kanalizaci. Náklad na výstavbu je 10 milionů korun. Ty peníze máme. Jenže my jsme povinni posílat peníze do EU a získáváme je zpět pomocí dotačních programů. Místo investice do kanalizace tedy pošleme tyto peníze do EU. Oni nám pošlou zpět nikoliv 10, ale 15 milionů. Pokud pominu fakt, že EU peníze netiskne, vypadá to docela hezky. Problémem je, že tyto peníze jsou posílány zpět v rámci programu například rozvoje cestovního ruchu. No a proto naše peníze nemohou jít do kanalizace, kterou chceme. Místo toho musíme postavit rozhlednu, která je v místě k ničemu, nikomu neposlouží a nepomůže. Možná budeme mít i rozhlednu v údolí 🙂 . No a jelikož tyto projekty bývají “spolufinancované”, musíme do toho dát další 3 miliony vlastní.

Eurohujer zatleská, ve finále mě stavba za 18 milionů stála jen 13 přeci (totaleurohujer by řekl, že mě stála 3 a EU zaplatila 15). Ale já ať počítám, jak počítám, vychází mi zcela jiný výsledek – potřebná kanalizace stále není a jsem 13 milionů v mínusu za nesmyslnou rozhlednu. A další smutnou zprávou je, že oněch 5 milionů zaplatil daňový poplatník někde jinde.
Přerozdělování je nespravedlivé. Přerozdělování řízené z dalekého Bruselu, kde absolutně neví, co v naší zemi potřebujeme, zvlášť. Horším případem jsou ještě podnikatelské dotace. Ty navíc pokřiví podnikatelské prostředí, a nebo si pár vyvolených postaví zdarma honosná sídla.

Pozn.: Nejedná se o „hejt“ jen EU, vím, že dotační programy si spoluvytváříme, jedná se však o narážku na celý dotační (přerozdělující) systém, i ten „nebruselský“. A ještě jsem zapomněl zmínit fakt, kolik úředníků se na tom přiživí, kolik peněz se cestou ztratí na korupci a o kolik jsou dotační (státní/obecní) zakázky předraženy.

Bc. Felix Hanek

30 let, podnikatel, odhadce nemovitostí, Svobodní, Jindřichův Hradec I + člen Výboru pro územní plánování

Je mi 30 let a narodil jsem se v Jindřichově Hradci. V Hradci bydlím, podnikám a plánuji zde i nadále zůstat - stavím rodinný dům na Radouňce. Proto mi není dění ve městě lhostejné a rozhodl jsem přidat k této platformě.

Střední školu jsem absolvoval Obchodní akademii TGM, obor Ekonomické lyceum. Během studia jsem krátce provozoval vlastní e-shop. Po maturitě jsem se místo dalšího studia dal do podnikání v realitní oblasti. Prošel jsem dvěmi celorepublikovými realitními kancelářemi, přičemž na přelomu let 2016/2017 jsem nakonec zakládal vlastní místní a malou RK. Aktuálně se však živím maloobchodem - kamenné prodejny máme v Jindřichově Hradci a v Českých Budějovicích. Nemovitosti jsou však i nadále mým hobby. Jsem i příležitostný a malý realitní investor.

A jelikož jsem v roce 2015 již věděl, co mě v životě baví, podal jsem přihlášku na vysokou školu. Sice později, než většina mých spolužáků, ale přece. Jedná se o dálkové studium vysoké školy Bankovní institut v Praze, obor oceňování majetku, specializace odhadce nemovitostí. V létě 2018 budu bakalářské studium zakončovat. Tomuto zaměření se chci nadále také věnovat. Mezi mé další záliby patří rodina a kamarádi, cestování, sport a auto/moto. Jsem člověk pravicově a prozápadně orientovaný. Nemám rád ani bruselské, ani domácí byrokratické úřadování. Nesnáším totalitní režimy a podnikatelské, trh pokřivující, dotace. Jsem liberální v osobní svobodě a ekonomice, naopak konzervativní v některých dalších otázkách. Zastávám štíhlý stát a nízké daně.

Komentáře

Přidat komentář