Na několik dalších let bude jasno. Nyní je ale ještě možnost podat námitku či připomínku k probíhající změně č.1 územního plánu. Dokumentu číslo jedna každé obce, který říká, jaké možnosti rozvoje a komfortu pro občany město má. Zdá se to jako složitost, ale pokusím se to jednoduše vysvětlit.
Co je Územní plán a k čemu slouží?
Když se řekne Územní plán, zjednodušeně řečeno se jedná o “mapu”, která vymezuje a určuje plochy (pozemky), které jsou k výstavbě, které nezastavitelné, kde může být jen veřejné prostranství, zeleň, parkoviště apod. Dále jde do podrobností, rozhoduje o tom, zda na pozemku smí být bytový dům nebo jen rodinný, či třeba naopak průmysl. Může jít i do větších podrobností a určovat, o jak maximálně vysokou budovu se může jednat, zda musí mít například venkovský vzhled, nebo kolik % z dané plochy smí být zastavěno, plus další požadavky či regulace.
Územní plán má dvě části, grafickou a textovou. V praxi člověk nejdříve vyhledá danou lokalitu v oné mapě (grafické části), která se odkazuje na textovou část a v textové části se dozví podrobnosti právě o možném využití plochy.
Každé 4 roky úřad vyhodnocuje uplatňování územního plánu. Výsledkem tohoto vyhodnocení může být buď konstatování, že je vše v pořádku, nebo naopak potřeba dílčích změn územního plánu. Už v roce 2017 byla zahájena 1. změna našeho územního plánu, požadavky mohla podávat jak veřejnost, tak město. Tato změna se až teď, po 5 letech, blíží do finále.
Dne 19. dubna 2022 v 16:00 proběhne veřejné projednání v sále na Střelnici. Dále ještě do 26. dubna 2022 může veřejnost podávat připomínky a námitky (nikoliv již nové podněty!). Poté bude následovat jejich vypořádání a změnu územního plánu č.1 bude muset ještě finálně odsouhlasit zastupitelstvo. Pak vejde v platnost.
Město (úřad, výbor pro územní plán…) ale začalo už pracovat také na změně č.2. Nové podněty již ale podávat nelze. Do tohoto zadání bylo přijato 46 podnětů od veřejnosti a další požadavky vzneslo město. Aktuálně se jimi zabýváme na výboru pro územní plán, poté bude zadání změny postupovat do zastupitelstva a následně bude pokračovat ve stejném sledu, jako změna č.1 (projektování, vyjádření orgánů, možnost námitek a připomínek, vypořádání, přijetí změny zastupitelstvem).
Je tedy dobré se průběžně zajímat o prostranství kolem sebe a před uzavřením změny se také, byť jen informativně, podívat, jak je to s tím či oním pozemkem. Vaším, nebo v sousedství, jestli tam někdo nenavrhnul nějakou změnu, která by Vám nemusela vyhovovat. Nebo naopak ve vhodném okamžiku lze dobrým nápadem přispět ke zlepšení svého okolí, ve kterém žijeme.