Noviny svobodně a bez servítků – červen 2020

Krásný den a rozum v hrsti!

Vracíme se do normálu, do původního životního rytmu. Když se každý sám za sebe ohlédne, jaká to byla zkušenost? Co Vám bezprecedentní krizový stav odhalil? Jak jste ho prožili?


Přinášíme čtyři zamyšlení čtyřech různých lidí, kteří krizi prožívali z různých pohledů.
Největší májový rozruch vyvolal zdánlivě nevinný rozhovor do Žurnálu, který v podstatě odhalil, jak pan starosta komunikuje se zastupiteli občanů a co vře pod pokličkou papiňáku. Lidé nám psali o zakejhání potrefené husy, o štice v tůni kapříků, o hroucení starých pořádků, ve kterých nemusel nikdo nikomu nic vysvětlovat, prostě se kamarádi napříč politickým spektrem dohodli, dalo se to befelem a hotovo. Jednoduše, někteří mají personálně pod palcem i několik kandidátek. Bohužel pro ně, ne všechny. A které médium by si dovolilo něco zveřejnit o svých inzerentech? To je setsakra horká voda a nezáviděníhodná situace pro redaktory.
Přišla překvapivá reakce pana ředitele města s poznávačkou na služebáku 007. Pojistný ventil na papiňáku vyskočil a začala unikat pára z hrnce. Ještě na tom samém záznamu ze zastupitelstva zároveň pan starosta znovu předvedl, jak kvalitně ostatní zastupitele informuje, kdy mu v tabulce za obědy pro bezdomovce, které hlídali na Oboře, lítaly opět nesprávné miliony 🙂

V křiku kolem desinfekce málem zanikla důležitá informace, že se sportovní komisi v čele s MUDr. Kopřivou povedlo během dvou let to, o co se oranžové vedení města neúspěšně snažilo dvě volební období – zpřehlednit a zlepšit způsob financování sportu pro mládež. Podařilo se eliminovat „černé duše“, tedy sportovce, kteří jsou registrovaní a na které je možné žádat o příspěvek od města, ale aktivně zrovna nesportují. Rovněž se povedlo finanční podporu sportu napasovat na skutečné náklady za sportoviště, které nevychází z odhadů, ale přímo z fakturace Služeb města. A do třetice, byl učiněn zásadní krok směřující k tomu, aby byl ve městě jen jeden hokejový klub a aktivity spadající do zimních sportů se rozdělily tak, aby každý dělal to, co nejlépe umí, aby město podporovalo jen nejlepší „služby“ pro mladé sportovce.

Kauza Obchodního centra stále zůstává na papíře. Zda se skutečně zrealizuje vzhledem k aktuálním ekonomickým podmínkám, je ve hvězdách. Když už bylo toto téma na stole, zkusili jsme se zamyslet, jaký typ Obchodního centra by byl skutečně alespoň trochu pro město přínosem a pomohlo by jeho rozvoji. Víte, který typ obchoďáku nepřevrátí město naruby?!
Už se stává skoro tradicí, že se v závěru věnujeme glosování a zákulisním informacím z domácí politické scény, nejrůznějším spekulacím a odhadům. Pan starosta Mrvka a placený radní Komínek z ČSSD oznámili založení vlastní nové strany pod taktovkou bývalého hejtmana Zimoly.

Důvod je velmi prostý. Pan starosta by jinak nemohl na důchod kandidovat do Senátu, protože za ČSSD byl nominován už jiný důchodce – jeho sok a odborář Milan Štěch. Stejná potíž nastala s hejtmanským křeslem, kde se uvelebila paní Stráská.

V jednom se však již Změnaři poučili, nenechali nikde vyčuhovat na veřejnost radního Komínka. Toho pracanta, který vždy vše odmaká, zařídí, domluví, tím pádem si i „umaže ruce“, ale nakonec se setká jen s nevděkem, protože „smetánku“ lížou jiní. Ti co jsou bez poskvrny. Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Člověk by očekával, že se Bohouš Komínek konečně dočká nějakého vděku, ale ne, raději údajně rezignoval na všechny funkce ve Změně 2020 a nechal si „jen“ pomoc se sháněním peněz na kampaň, neboť všichni jen slibovali, ale nakonec prý nic moc nesehnali. Hodí se i databáze členů ČSSD, která se dá obvolávat 🙂

Přeběhlíci tak udělali dlouhý nos na ČSSD, která jim dala možnost být v radničních křeslech. Jejich počet kolísal mezi čtyřmi a šesti, jelikož si to pan starosta údajně opět udělal befelem, takže někteří ani nevěděli, že na kandidátce Změna 2020 jsou. Aktuální stav jsou 4 přechody hradeckých zastupitelů z ČSSD do Změna 2020. A protože pan starosta umí všechny okolo pořádně naštvat, dá se čekat nějaký vývoj. Těžko může mít někdo ČSSD za zlé, že nechtějí být úplně k smíchu a nechtějí nechat věci jen tak proběhnout. I nám se z těchto zákulisních her, které mají pramálo společného se zájmem o blaho občanů, dělá trochu šoufl.
Situace je však složitá. Matematiku vládnutí ve městě jsme podrobně vysvětlili v prvním čísle novin na tomto odkaze. Je potřeba:
 
  1. Se dopočítat do více jak 14 hlasů zastupitelů, kteří se spolu shodnou na záměrech rozvoje města a budou tedy podporovat kroky připravené radou
  2. Z těchto čtrnácti zvolených zastupitelů vybrat takové personální obsazení vedení města, které bude kvalifikačně schopno pojmout nutnou agendu a město vést.
  3. Minimálně 3-4 tito zastupitelé se musí být ochotni vzdát svých „dosavadních životů“ ve prospěch práce pro město, protože starostu a místostarosty nelze dělat při práci. I práce člena rady města je velmi časově náročná.
  4. Umět pracovat a naplňovat vize v prostředí, které je plné nejrůznějších zájmů, zákulisních taktik a velmi lehce vás někdo může v něčem vykoupat. To není jako poskládat firmu s partou nadšenců a radovat se ze spokojenosti zákazníků.
  5. Mít nějakou podporu „tam nahoře“, odkud tečou nebo netečou peníze pro město, odkud vám rozhodují např. o středních školách, nemocnicích, ale i kvalitě silnic. Mít také možnost jet za někým na ministerstvo a prokopat cestu k neřešitelným věcem. Odšpuntovat měšce pro město, zjednat individuální nebo systémovou nápravu nějakého příkoří.
A protože to Změna 2020 myslí asi vážně, hned začala ve svém velkém stylu. Začala se v éteru chlubit cizím peřím a vlichocovat se veřejnosti otevřením Hvězdárny s planetáriem, které publikovali pod svou značkou, Změna 2020 se také snažila prostým neinformovaným občanům namluvit, že jim zařídila větší bezpečnost na přechodu pro chodce. Koho tipujete, že si přivlastní ceremonii se střiháním šerpy ve Václavské ulici? 🙂
Na Facebooku a na Twitteru už je Změna 2020 předmětem zábavy. Komentátoři se aktuálně baví hlavně tím, že si borci Změnaři nezaregistrovali název na Twitteru, takže to za ně udělal někdo jiný a už jejich hnutí vtipně nazval „Změna 2020 – Lipenský spolek chatařů a chalupářů 🙂“ 
Bude marketérům stačit rozpočet, aby se jim povedlo vsugerovat okolí, že tato po čertech prohnaná politická partička jsou ti správní chlapíci pro naši lepší budoucnost?

K vážnějším tématům pak patří otázka, kde radniční političtí úředníci spolu s dalšími starosty na kandidátce tak rychle vzali milion korun na kampaň, když v dnešní době nemůžete čekat od sponzorů a donátorů zhola nic. A to se bavíme o milionu veřejně komunikovaném. Ostatní strany většinou chtějí jít do kampaně s arzenálem 3 až 5 milionů. Jistě to má nějaké křišťálově čisté vysvětlení, jen o něm nevíme.

Čeká nás tedy možná horké léto, kde nebude snadné ze všech špatných řešení vybrat to nejméně špatné, ale aspoň trochu nadějné pro budoucnost města. A s blížícími se krajskými a senátními volbami bude hodně na občanech a jejich aktivitě, jak pomohou opět rozdat karty. Třeba se dočkáme toho, že budeme moci vybírat z dobrých a ještě lepších řešení pro město. Protože nová politika se starými lidmi nelze dělat. Jen málo z nich totiž nemá už pokřivené vidění světa. A jen málo z nich je natolik nezávislých, že se nenechají tlačit zájmysty.

Pošlete to dál!
Budeme rádi, když nás
budete číst i nadále a budete tyto Noviny přeposílat svým přátelům, aby
měli také informace z více zdrojů a mohli si udělat ucelenější názor.
Můžete nás také dát do kopie, ať víme, že má smysl noviny po večerech připravovat.
Odebírejte tyto noviny ZDARMA!
Dostal se k vám tento mail od přátel? Chcete, aby vám už žádné novinky neunikly?
Stačí udělat jedinou věc.
PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU
Na facebooku to také občas bývá „co na srdci to na jazyku“ 🙂
HRADEC SRDCEM A ROZUMEM, BEZ VÁS TO DĚLAT NEBUDEM!

Facebook
HradecSrdcemARozumem.cz                                        Svobodni.cz
Kolektiv Autorů

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.