Jít volit znamená také rozhodnout o více než 2 miliardách korun!

Už právě dožívající zastupitelstvo rozhodovalo čtyřkrát o rozpočtech v celkové výši blížící se ke dvěma miliardám. Při dvakrát pomalejším růstu v dalších čtyřech letech by množství rozdělovaných peněz mělo přesáhnout 2,1 miliardy korun.

Ano, cca polovina se rozdělí chtě-nechtě na mandatorní výdaje. Vedení města však v těchto otáz­kách není bezmocný přihlížející. Právě vedení může přímo či nepřímo ovlivnit, komu konkrétně mandatorní výdaje poputují. Ptáte se jak nepřímo? Tak, že přímo ovlivní personální obsazení pozic jako vedoucí odborů, ředitel ZŠ či MŠ, člen dozorčí rady firem s městskou účastí, a ti pak budou o mandatorních výdajích rozhodovat dále.

Cca miliarda korun je však „volná“, a právě volby rozhodnou o tom, zda peníze budou směřovat na projekty typu „hvězdárna“, které jednorázově spolknou přes 40 milionů, anebo na daleko méně nákladné investice, které denně ocení stovky lidí.

Naše město mělo doposud celkem štěstí. Dlouhá léta městská kasa nezná mínus a žijeme tak s proměnlivě velkou rezervou. Poslední dobou se však vyrojilo mnoho samozvaných budovatelů, kteří se snad předhánějí vtom, kdo dostane více megalomanský nápad. A tak kdekdo toto dění sleduje s obavami, zda v plusu budeme i za 4 roky.

Nedávná zkušenost z nedalekého Písku navíc dokazuje, že i velká finanční rezerva se dá utratit během jednoho volebního období jako mávnutím proutku. Písečáci hospodaří s podob­ným množstvím peněz, a přesto jsou za minulé čtyři roky v mínusu více než 400 milionů korun.

Jen vy rozhodnete o tom, kdo bude rozdělovat takové množství peněz, které je pro běžného člověka nepředstavitelné. Myslete na to prosím, až budete zvažovat, zda a komu stojí za to jít hodit hlas do volební umy.

Mgr. Libor Vondráček

28 let, předseda strany Svobodní, právník, provozní e-shopu sonjh.cz, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář