Hradec? Tak akorát velký, abych ho měl rád

Proč mám rád Jindřichův Hradec? Proč zde bydlím, podnikám a plánuji to tak ponechat i v budoucnu? Je to poměrně jednoduché.

Nejsme vesnice, nejsme velkoměsto. Nezdravíme se s každým na potkání, nejsme v anonymitě.

Chci se jít dobře najíst, mohu si vybrat jako v daleko větších městech – od indické restaurace, přes čínskou, fast foody, italské, až po klasickou českou kuchyni.

Nejsem milovníkem mainsteamového piva Kozel, Plzeň, Gambrinus. Nevadí, najdu zde Bernard, Černou horu, Primátor, Staropramen, Český rudolec, Krušovice a mnoho dalšího.

Chci rodinnou restauraci, stylový sklepní bar nebo klasický pajzl? Každý si vybere.

Mám zde rodinu a přátelé. Jdu s tříděným odpadem do popelnic, cestou se zakecám s prvním kamarádem, kterého potkám na procházce, druhý zrovna pracuje jako číšník, sednu na pivo, pokecáme, třetí sedí v další restauraci na zahrádce, znovu pokecáme.

Potřebuju žárovku, popojdu pár metrů a mám ji. Baterku, telefon, notebook, prstýnek, do banky, brýle, na poštu, oblečení? Není problém, máme. Velký nákup? Není problém, na okraji města mohu vybrat, který obchoďák chci.

Sport? Popojdu na horní náměstí a už se zelení blížím k polívkám, kde si zaběhám. Bruslení? Stadion nebo Vajgar. Tenis, fotbal, basket, posilovna, tělocvična, plavání? Máme.

Na co slyším stížnosti od svých vrstevníků potažmo mladší generace, je noční zábava. V podstatě zde máme pouze jeden podnik, nicméně to se jedná o otázku podnikatelskou. Přes zimu to částečně zachraňují maturitní plesy.

Co bohužel nemohu pochválit je v poslední době se zhoršující kriminalita. Nejsem zastáncem všelijakých anket a výzkumů, různé instituce chrlí jeden takový za druhým, nicméně s tím, že byl Jindřichův Hradec nejbezpečnějším místem, jsem souhlasil. Nepamatuji, že by se v mém školním věku v Hradci mluvilo o přepadení, “zkopání” do bezvědomí, zdemolování deseti aut, loupežném přepadení a další. Za poslední roky a měsíce se ale situace razantně zhoršila. Zde se však řešení již nabízejí. Mé zkušenosti jsou takové, že přes den vidím městskou policii na parkovištích zcela běžně. Za to v noci, nejčastější problémové bývají ty dvě víkendové a v centru, není policistu vidět. Přitom by mohla stačit prevence a být v terénu, nikoliv u kamery a dojíždět až když se oběť válí v kaluži krve. Nicméně rozsáhlá analýza kriminality a navrhovaných kroků by zabrala stránky a to není předmětem tohoto článku.

Jednoduše. Buďme rádi, alespoň já jsem rád, za to, co v Jindřichově Hradci máme a nepokažme si to neuváženými, nezvratnými a často amatérskými zásahy do města, které se v posledních letech bohužel dějí.

Bc. Felix Hanek

30 let, podnikatel, odhadce nemovitostí, Svobodní, Jindřichův Hradec I + člen Výboru pro územní plánování

Je mi 30 let a narodil jsem se v Jindřichově Hradci. V Hradci bydlím, podnikám a plánuji zde i nadále zůstat - stavím rodinný dům na Radouňce. Proto mi není dění ve městě lhostejné a rozhodl jsem přidat k této platformě.

Střední školu jsem absolvoval Obchodní akademii TGM, obor Ekonomické lyceum. Během studia jsem krátce provozoval vlastní e-shop. Po maturitě jsem se místo dalšího studia dal do podnikání v realitní oblasti. Prošel jsem dvěmi celorepublikovými realitními kancelářemi, přičemž na přelomu let 2016/2017 jsem nakonec zakládal vlastní místní a malou RK. Aktuálně se však živím maloobchodem - kamenné prodejny máme v Jindřichově Hradci a v Českých Budějovicích. Nemovitosti jsou však i nadále mým hobby. Jsem i příležitostný a malý realitní investor.

A jelikož jsem v roce 2015 již věděl, co mě v životě baví, podal jsem přihlášku na vysokou školu. Sice později, než většina mých spolužáků, ale přece. Jedná se o dálkové studium vysoké školy Bankovní institut v Praze, obor oceňování majetku, specializace odhadce nemovitostí. V létě 2018 budu bakalářské studium zakončovat. Tomuto zaměření se chci nadále také věnovat. Mezi mé další záliby patří rodina a kamarádi, cestování, sport a auto/moto. Jsem člověk pravicově a prozápadně orientovaný. Nemám rád ani bruselské, ani domácí byrokratické úřadování. Nesnáším totalitní režimy a podnikatelské, trh pokřivující, dotace. Jsem liberální v osobní svobodě a ekonomice, naopak konzervativní v některých dalších otázkách. Zastávám štíhlý stát a nízké daně.

Komentáře
  1. Jarda Chalupský napsal:

    Musím potvrdit, ta nabídka zboží a služeb obzvláště v oblasti gastro je pro dvacetitisícové město fantastická! Když jsme si před první vlnou EET dělali průzkum, bylo jen v centru města 107 subjektů v oblasti restaurace, bistra, penziony, kavárny, ze kterých jste si mohli vybrat. 107 a jen v centru! Tehdy jsem si tu šíři nabídky také uvědomil a velmi mile mě překvapila. Člověk má své vyšlapané cestičky do svých oblíbených podniků, ale i přes to, že nejsme v Praze a nejsme na Václaváku, můžete si kdykoli zajít na těstoviny, pizzu, grill, kebab, indickou, čínskou, vietnamskou, suši, českou kuchyni, domácí i bio kvalitu, ubytovat se od jedné do pěti hvězd, v létě navíc obrovské spektrum vynikajících zmrzlin a kvalitní kávy v množství kaváren a zahrádek. Ono vůbec v létě je u nás přátelsky a krásně. Naštěstí se nám tu obslužnost daří držet i po zbytek roku a nestalo se z nás jen dvouměsíční letní turistické lákadlo, kde se po sezoně zatáhnou rolety a 10 měsíců tam pak nekupíte ani knížku nebo hrnec na vaření, pro které si pak musíte do nákupáků větších měst.

Přidat komentář