HRADEC SRDCEM A ROZUMEM, BEZ VÁS TO DĚLAT NEBUDEM!

Deník: Okolí umělecké školy čeká velká přestavba

Jarda Chalupský: Tato lokalita si jistě zaslouží pozornost a zlepšení. Měli bychom se na ni ale podívat z většího nadhledu, ne rozšířit chodník a udělat pár dalších míst osazených parkovacími automaty. Nelepit problémy jako vlaštovka hnízdo, ale naplnit nějakou ucelenou představu, která by vycházela z požadavků lidí, kteří dennodenně tento prostor využívají. Na pořadu dne bude rozhodování i o dalších myšlenkách typu tělocvična u 2.ZŠ, vícepatrové parkoviště před kolejí, rozšíření ulice atd. Přitom ten prostor je úžasný!. Je lemovaný parkem, Liduškou, kolejí, gymplem, ekonomkou, 2.ZŠ. Tedy prostor, který by měl být bezpečný pro pohyb dětí. Asi by mohl být klidnější, kreativnější, auta pracujících v okolí by se dala uklidit na jedno místo, nechat děti ráno bezpečně vystoupit na kraji této zóny a zbytek, aby došly pěšky. Uprostřed této lokality nevytvářet magnet na auta, která tudy budou projíždět křížem krážem a hledat parkování. Tedy udržet ten prostor pro vzdělávání, sport, odpočinek, umění, studentské kampusové aktivity. Ne už tolik pro přestěhování úředníků do centra „studentského ekosystému“. Ale jak již bylo řečeno na zastupitelstvu v květnu a zopakováno v červnu 2019, nemůžeme k věcem přistupovat tak, že si řekneme „…z tohoto rohu by se nám líbilo parkoviště, tak ať to někdo nakreslí a postavíme si ho…“ Je potřeba se před tím ještě zamyslet, proč takové věci děláme, pro koho, co přinesou a co způsobí. A to celé v širším pohledu. Bude-li to parkoviště určené pro učitele, žáky, pracující v této lokalitě, kteří ráno přijedou, zaparkují a budou odjíždět až odpoledne, přičemž zároveň uvolníme ulici dolu kolem ekonomky a gymplu, tak to bude mít jiné důsledky, než když se bude jednat o běžné parkoviště, kde bude projíždět celý den a hledat místo k zaparkování půl Hradce. Je pak ale ještě otázkou, jestli by nebylo vhodnější investovat desítky milionů raději do vybudování vícepatrového parkoviště „za okresem“, před Papouškem, tedy na kraji studentské zóny a zároveň u budov úřadů?! Tam by bylo možné i ráno vykládat děti do škol.

 

Text: Téměř půl milionu korun vyjde hradeckou radnici projekt na zásadní úpravu Janderovy ulice. Důvodem je zejména bezpečnost dětí ze všech okolních škol. ADAM HUDEC

Jindřichův Hradec – Už v příštím roce by se mohlo začít s velkou úpravou prostranství, které začíná u budovy městského úřadu v Husových sadech a končí vjezdem do areálu vysokoškolských kolejí. Podle radního Bohumila Komínka přiklepla rada města zakázku na vytvoření projektu úprav
silnic a chodníků v těchto místech společnosti WAY Project, a to za cenu 489 tisíc korun bez daně.

„Protože tato akce bude mít přesah do příštího roku, musí ještě zastupitelé schválit financování projektu přestavby,“ vysvětlil.

Plán na přestavbu silnice vítá i ředitel umělecké školy Vojtěch Maděryč. „Širší chodníky i silnice by jistě napomohly. V současném stavu je místo skutečně velmi nebezpečné,“ řekl.

Co se má změnit: Mělo by dojít zejména k rozšíření silnice mezi úřadem a budovou Základní umělecké školy. Směrem do parku by mělo přibýt několik podélných parkovacích stání a rozšířit by se měly i nynější rozbité, úzké a nepřehledné chodníky v okolí školy.

Libor Vondráček

24 let, student Právnické fakulty MU, moderátor rádia, správce webu sonjh.cz, Svobodní, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář