ČRo: Proti nesmyslným městským poplatkům se v zastupitelstvu postavili Votava i Chalupský

Ve vysílání Českého rozhlasu zaznělo 2. ledna, že na zastupitelstvu otevřel debatu o nesmyslnosti poplatků z pobytu Ondřej Pumpr a následovaly reakce našich dvou zastupitelů.

Kritická slova vůči poplatkům měl jako první z nich Jaroslav Chalupský. Výběr poplatků podle něj ve městě dosud nefungoval. „V podstatě dva nebo tři penziony odvádějí 75 procent celkové částky, která se vybere, přitom ubytovatelů v regionu je podstatně víc,“ řekl.

Zastupitel Libor Votava proto znovu navrhl, aby město poplatek z pobytu úplně zrušilo. „Pokud tento poplatek přináší tyto částky a je spojen s nějakými kontrolami, tak je skutečně nejjednodušší ho zrušit, už jenom z toho důvodu, že ty náklady na administraci a správu jsou v porovnání s výnosem neadekvátní,“ vysvětlil.

Starosta Mrvka následně debatu ukončil se slovy, že existence poplatku může souviset s možností dosáhnout na dotace od ministerstva pro místní rozvoj. Neřekl jaké peníze, neřekl, jak je to možné, ale přesto tím přesvědčil většinu zastupitelů, aby hlasovali pro radou předložený návrh.

 

V této souvislosti musíme připomenout, že jsme proti vytahování peněz z kapes občanů. Pokud tomu tak ale musí být, mělo by k tomu město přistoupit racionálně a vybírat poplatky, u nichž je to efektivní. Náklady na jejich výběr přeci nemohou být větší než samotné poplatky. Takové poplatky se mají zrušit a nemá se odůvodňovat jejich existence potenciálním vydíráním ze strany MMR, na které nelze přistupovat. Je to jen další argument pro tvrzení, že MMR působí více škody než užitku a nepřistupuje ke všem obcím férově. Z podstaty pojmu „poplatek“ navíc plyne, že by měl za poplatek dostat plátce nějakou adekvátní protihodnotu, protože jinak nejde o poplatek, ale o daň a jak řekl Ondřej Pumpr, v tomto případě žádná protihodnota pro plátce neexistuje.

 

Celý článek si můžete přečíst zde: https://budejovice.rozhlas.cz/za-pobyt-v-jindrichove-hradci-budou-turiste-platit-21-korun-za-den-8130400

Mgr. Libor Vondráček

25 let, předseda strany Svobodní, právník, provozní e-shopu sonjh.cz, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář