Případ děbolínské rozhledny na Rýdově kopci je za léta potíží již asi dobře znám.
Zrodil se v době vládnutí ČSSD na městě i na kraji, kdy bylo potřeba čerpat dotace, a tak se původní záměr rozhledny z 3.9 milionu Kč vyhoupl s 85% dotací na částku cca 14.5 milionu Kč.
To, že se buduje atrakce pro turisty, a ti budou potřebovat někde parkovat, to už nikdo nedomýšlel a řešilo se to nejrůznějšími nápady až následně.
Čerpání dotace si vyžadovalo převzít dílo v termínu i navzdory upozorňování stavebního dozoru, že jsou tam vady k odstranění. Když jeden dozor cuká, tak se vymění za jiný, více loajální k městu, a dílo se převezme i s vadami. Tím je dotace doma.
Reklamace na sebe nenechaly dlouho čekat. Do zastřešeného domečku rozhledny zatékalo a na podlaze se tvořila louže. Vyřešilo se to provrtáním podlahy, aby měla voda kam odtékat 🙂 Jestli to byla rada Ládi Hrušky, nevíme.
Začaly však velmi rychle degradovat i povrchy dřevěných konstrukcí. Rozhledna šedla a schodiště se zábradlím nebudilo velkou důvěru. Na Rýdově kopci se začali střidat dřevaznalí odborníci, aby vymysleli, co s tím.
Zhotovitelská firma navrhla, že si má město nechat 450tis Kč zádržného, že už jim nemá město nic doplácet a opravit si to za 2-3 miliony Kč samo. Co jsme si, to jsme si.
Hradec Srdcem a Rozumem se v té době dostal do zastupitelstva a spolu s ostatními zastupiteli takové řešení odmítl s tím, že se má dále jednat o výhodnějším řešení pro město a dílo reklamovat. Nakonec v té věci probíhal i soud.
Milada Petrů jako předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva navrhla, a vzala si na starost, že spolu s kolegy ve výboru prověří, co se kolem rozhledny skutečně dělo a jak bylo postupováno, aby měli zastupitelé relevantní informace ze stavebních deníků a dokumentace průběhu stavby.
Kromě jiných věcí výbor přišel na hlavní příčinu vzniklých potíží a to byla ta, že se dřevěné konstrukce natíraly v době nízkých teplot, tedy v rozporu s pokyny výrobce nátěrových systémů, a dřevo nenasáklo tolik barvy a ochranné impregnace, aby dostatečně dřevěné konstrukce ochránilo proti povětrnostním vlivům. Nikomu nepřišlo divné, že ze spočítaného a předepsaného množství nátěrových hmot projektantem zbyla velká část plechovek nevyužita.
Nyní to bude nové vedení města se staronovým osazenstvem opravovat. Vybraná firma to opraví za 3.992.547 Kč bez DPH a termín opravy a nátěru je listopad 2023 až květen 2024. Tedy opět zimní a jarní měsíce!
Takže když jsme si naběhli s původním nátěrem v zimě, opravíme to pro změnu opět v zimním a jarním období. Ale vedení města prý čeká teplé jaro 🙂 Tak to nás opravdu neuklidnilo 🙂
Milada Petrů za HSR na to na říjnovém zastupitelstvu upozornila, abychom neopakovali stejnou chybu za další miliony Kč z kapes občanů J. Hradce, které by lépe posloužily třeba ve sportu mládeže a údržbě sportovišť.
Jestli si chtějí radní opět sáhnout na horkou plotnu, nic s tím nenaděláme. Snad bude obezřetnější alespoň samotný zhotovitel provádějící opravu.
Na zastupitelstvu se také mimoděk odhalilo, že radní v tichosti vyčlenili dalších 500tis Kč na opravu balkonu na budově planetária, kam zatéká.
Začínají nám ty investice neplánovaně vyjídat městskou pokladnu.
Několik řešení jsme navrhovali.
Jak byste s rozhlednou naložili vy? A byla by cena opravy nižší, pokud by ji realizoval soukromník na vlastní náklady?