HRADEC SRDCEM A ROZUMEM, BEZ VÁS TO DĚLAT NEBUDEM!

Deník: Rada si nemusí zvyšovat kompetence, v závažných případech není problém svolat mimořádné zastupitelstvo říká Milada Petrů

Dlouhodobě vnímáme jako problém špatnou informovanost zastupitelů ze strany Rady. Zásadní nám tak poprvé putují médii nebo od občanů, a ne na zasedání zastupitelstva či skrze Výbory a Komise. Jenže právě Zastupitelstvo je tím orgánem, který dle zákona spravovat město (dle § 5 zákona č. 128/2000 Sb. o obcích). Ke správě však potřebuje nejen informace, ale také dostatečné pravomoci.

Na minulém zastupitelstvu Rada předložila návrh, na zvýšení svých pravomocí na úkor zastupitelů a ti se svých pravomocí překvapivě bez problémů vzdali (vyjma přítomných opozičních zastupitelů). Rada města přitom odvozuje svou pozici právě od Zastupitelstva, a proto by jí nemělo činit problémy řešit všechny zákonem předpokládané oblasti se zastupiteli.

Není tak divu, že jsme další oslabování pravomocí zastupitelstva kritizovali nejen na minulém zasedání ústy zastupitelů, ale také Milada Petrů osobně pro Deník. „Myslím, že by v závažných případech nebyl problém svolat mimořádné zastupitelstvo a nechat jej hlasovat,“ tak komentovala Milada Petrů námitky starosty, že někdy se firmám nechce dlouho čekat, a proto je lepší, když rozhodne Rada, která se schází častěji.

Mgr. Libor Vondráček

25 let, student Právnické fakulty MU, moderátor rádia, správce webu sonjh.cz, Svobodní, Jindřichův Hradec II

Z hradecké ZUŠky jsem odešel už po páté třídě na Gymnázium Vítězslava Nováka. Už od mládí jsem byl veden ke sportu a tak jsem v rámci osmi let na gymnáziu organizoval školní soutěže zejména ve fotbale a volejbale a v posledních letech o nich psal i do školního časopisu.

Kromě sportu jsem měl vždy rád i počítače, což mi pomáhalo při organizaci: Díky organizaci jsem se propracoval od tvorby tabulek k tvorbě webů a grafiky. Začal jsem se zapojovat i mimo školu, při administraci mariášových turnajů.

Při přestupu na vysokou školu jsem soutěže předal nástupcům, ale v mariáši jsem povýšil na organizátora Jihočeské ligy a dělám web jak jí, tak Českému svazu s republikovou působností. Znalost v oblasti IT dnes zhodnocuji ještě při tvorbě e-shopu pro jindřichohradecký kamenný obchod Šon – Orientální potraviny. Sportovního ducha v současnosti udržuji nejen aktivním hraním fotbalu a volejbalu, ale v létě mám v plánu dělat šestým rokem vedoucího na sportovním příměstském táboře. Vše výše zmíněné však spíše vyplňuje barevnou škálu mých zájmů. V rámci základní a střední školy jsem totiž vždy směřoval za svým vzorem, dědou a bývalým státním zástupcem. To vysvětluje mé směřování na právnickou fakultu, kterou v Brně studuji 5. rokem.

Právní vědomí mi ulehčuje orientaci na politické scéně, a pomohlo mi to k posunu z řadového člena (od roku 2012) do pozice člena Republikového výboru Svobodných. V tomto směru se snažím zdokonalovat nejen, co do množství získaných znalostí, ale také v lepší formulaci svých myšlenek. A tak mě můžete v posledních měsících slýchávat při moderování v Rádiu Česká Kanada, které je mi školou pro zlepšení projevu.

Komentáře

Přidat komentář