4. díl: Úspěchy a překvapení z pohledu Jardy Chalupského

Opoziční práce začala přinášet své ovoce. Už to nebyla jen papírová opozice lidí, na které měl starosta vliv (přes nemocnici, Služby města, odbory města a partnerské úřady), a automatické zvedání rukou pro vše, co starosta s místostarostou vymysleli. Začala diskuse, kterou lidem navíc pokaždé přenášíme online.

Do nové koaliční rady města jsme vstupovali plni ideálů o spolupráci, společné práci na zlepšeních, ale nakonec zůstalo „jen“ u usměrňování a pár zlepšení. Víc vzhledem k našim dvěma hlasům ze sedmi prosadit nešlo. Nicméně kvalita a míra rozumnosti se posunula o level výše.

Povedlo se zastavit umrtvování historického centra. Zmírnilo se botičkové běsnění, které nám dělalo špatné jméno u turistů. Byť za to může nepřehledné dopravní řešení, ne „měšťáci“. Zabránili jsme příchodu 28 nepřizpůsobivých rodin, které se k nám měly přesunout z ubytovny v Kladně, která jim vyhořela. Nežárecké předměstí, základní školy, praktičtí lékaři, policie, obchodníci, sousedé a historické centrum si oddechli. Měli by jinak plné ruce práce a bezesné noci. Začali jsme lépe a více komunikovat s lidmi, vtahovat lidi více do přípravy změn ve městě. Jsou to první vlaštovky, ale jsou důležité. Dobrý pocit mám také z profesionální práce pana tajemníka, což je šéf všech úředníků, kteří vůli radních a zastupitelů pak musí v zákonných mezích zrealizovat. To platí i o pár lidech z odborů, se kterými jsem měl možnost jednat. Nominovali jsme schopného člověka do sportovní komise, byť nebyl z našeho uskupení HSR. Nám jde ale o odbornost a výsledky, ne o politikaření. Po letech hádek sportovců o peníze zavedl přijatelnější způsob rozdělování financí sportovcům. Řevnivost mezi sportovci ustala. Odhlasovalo se zvýšení částky pro sport o 2 miliony Kč. To připravil Ondra Pumpr.

Nepovedlo se však zatím vyměnit vedoucího odboru dopravy za někoho s větší vstřícností k potřebám občanů. A tím pádem se také nepovedlo nastartovat větší oživení centra města, což je velmi důležité, než vzniknou další megamarkety na periferii, abychom byli pro zákazníky konkurenceschopní i v historickém centru. Jinak nám markety nejprve vysají zaměstnance a následně i zákazníky. Z kebabu a zmrzliny se historické centrum celoročně neuživí. Necháme-li si utéct zákazníky na periferii, centrum se vylidní a atrofuje. Přesune se do vyasfaltované plochy na kraji města.

CO MĚ PŘEKVAPILO?

Chvíli jsem si myslel, že přeskládáním lidí začnou věci zásadně jinak fungovat. Ale síla starých vazeb, zájmy a přátelství jsou pevná. Poslední měsíce odhalují, že jsou to „všichni letití matadoři“ proti nám novým tvářím s taktikou, „nic, s čím přijdete vy, nesmí projít“. Byť by to byl sebelepší nápad. Ať hošánci vědí, kdo je tady pánem. 😊

A pak ještě jedna věc… Naprosté nepochopení, že když rozhoduji o věcech ve městě, nemohu zároveň od města dostávat peníze a žít z něho. Nemůžu např. v komisi doporučovat, co se má dělat, a pak to za peníze městu také jako firma dodávat. Nebo jako zaměstnanec města nemůžu ze zastupitelské židle rozhodovat, co město pro občany dělat má nebo nemá. To já chápu jako nedobrý střet zájmů. Buď o městě rozhoduji, nebo pro město pracuji. Ne obojí zároveň.

O zájmu lidí o informace před vznikem OC jsme psali zde https://www.hradecsrdcemarozumem.cz/blog/nazory-hradecaku-ktere-pripojili-k-petici/ a o tom, proč vše asi probíhalo v tichosti zase zde https://www.hradecsrdcemarozumem.cz/blog/je-zastupitel-ve-stretu-zajmu-koho-chleba-ji-a-ci-pisen-zpiva/ . Čas některé věci odhalil.

❤️🧠 Pokračování zítra o tom, z čeho má dobrý pocit Milada Petrů a co překvapilo ji.

Kolektiv Autorů

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Zpracovává zápisy a připomíná některé zmínky v médiích o nás nebo Jindřichově Hradci.

Komentáře

Přidat komentář